Главная » Файлы » Для вчителя » Інформатика | [ Добавить материал ] |
ФОРМАТУВАННЯ ТЕКСТУ Урок
[ · Скачать удаленно (41 Kb) ] | 04.08.2010, 15:43 |
ФОРМАТУВАННЯ ТЕКСТУ Особистісно зорієнтований урок інформатики 11 клас Мета уроку: навчити дітей форматувати текстовий документ: форматувати символи, абзаци, сторінки; формувати навички свідо¬мого планування своєї навчальної діяльності, розвивати самостійність у засвоєнні на¬вчального матеріалу; виховувати впевненість у своїх силах, колективізм, естетичність у оформленні тексту. Тип уроку: урок засвоєння нових знань і навичок. Обладнання: роздатковий матеріал, пам'ятки, завдання. Хід уроку І. Мотивація навчальної діяльності з вико¬ристанням технології «Мозковий штурм» Учитель. НТП потребує впровадження у навчальний процес сучасних засобів навчан¬ня — комп'ютерної техніки. Ще 2 тисячі років тому Конфуцій сказав: Те, що я чую, я забуваю, Те, що я бачу, я пам'ятаю, Те, що я роблю, я розумію. На мою думку, за допомогою комп'ютера можна побачити, зробити і запам'ятати, що й намагатимемось зробити на сьогоднішньому Уроці. Учитель. Діти, пригадайте, будь ласка, з уроків української мови: які стилі мовлення ви знаєте? Очікувана відповідь: художній, публіцис¬тичний, науковий, офіційно-діловий, роз¬мовний. Учитель. Навести приклади документів, які належать до офіційно-ділового стилю. Очікувана відповідь: розписки, заяви, службові листи, реферати тощо. Учитель. У нашій школі навчаються діти, які виявляють схильності до тих чи інших предметів, вони займаються в Малих академіях наук, де працюють над наукови¬ми роботами, які потрібно теж правильно оформити. А курсові, дипломні роботи сту¬дентів? Цього всього й навчає тема «Форма¬тування документів». Для повторення вив¬ченого матеріалу проведемо з використан¬ням технології «Мозковий штурм» тестуван¬ня з теми «Фрагменти тексту» (5 хв) (Є.Шестопалов. Комп'ютерні тести, прак¬тичні роботи.) II. Оголошення теми та визначення очіку¬ваних результатів Учитель. Чи не замислювались ви, діти, над тим, що кожен текст складається з сим¬волів, абзаців, сторінок тощо? Чи не можна виконувати якісь операції над заданими об'єк¬тами? Очікувана відповідь: оскільки символи, аб¬заци, сторінки — об'єкти тексту, то над ними, мабуть, можна виконувати певні зміни. Учитель. Так, символи, абзаци, сторінки тексту можна форматувати. Запишіть тему сьогоднішнього уроку «Фор¬матування тексту». Сформулювати мету сьогоднішнього уроку до снаги кожному з вас, адже подібне формулювання ми мали на попередніх уроках. Висловіть свої думки щодо мети уроку. Очікувана відповідь: сьогоднішній урок до¬поможе мені навчитись: • форматувати текст, зокрема, форма¬тувати символи, абзаци, сторінки текстового документа; • естетично і привабливо оформлювати текстові документи; • свідомо планувати свою навчальну діяльність; • самостійно засвоювати навчальний ма¬теріал. III. Проектування Учитель. Щоб досягти мети сьогоднішньої теми, я пропоную об'єднатися у три групи на основі стрічок різного кольору. (Кожна група одержує завдання.) Завдання групам: «Червоні» — вивчити форматування символів за підручником І.Т.Зарецької «Інформатика 10—11» (с. 297, § 10, п. 10.5) за планом; 1. Що таке форматування символів? 2. Що передбачає шрифтове оформлення документа? 3. Розкрити поняття: • вигляд шрифту; • написання шрифту; • розмір шрифту (кегель); • колір шрифту. «Зелені» — вивчити форматування аб¬заців за підручником І.Т.Зарецької «Інфор¬матика 10—11» (с. 898, § 10, п. 10.5) за планом: 1. Що таке абзац? 2. Що таке форматування абзаців? 3. Що передбачає форматування абзаців? 4. Розкрити поняття: • вирівнювання абзаців; • за замовчуванням як вирівнювати аб¬зац; • абзацні відступи; • інтервал між абзацами; • інтервал між рядками; • марковані списки. »Жовті» — вивчити форматування сторінки за підручником І.Т.Зарецької «Інформатика 10—11» (с. 300, § 10, п. 10.5) за планом: 1. Що таке форматування сторінки? 2. Що передбачає форматування сто¬рінки? 3. Розкрити поняття: настроювання розмірів сторінки; орієнтація сторінки; способи подачі паперу; обрати принтер для друкування; становлення позицій табуляції. IV. Реалізація Учитель. У класі є група моїх помічників, які старанно готуються до уроків інформати¬ки, читають багато довідкової літератури, цікавляться цим предметом. Сьогодні вони нам допоможуть у розкритті цієї теми. Слово надається групі «червоних», «зелених», «жовтих» (працювати за пам'яткою). (Кожна група виконує своє завдання. Учитель коригує їхню діяльність і надає допомогу в разі ви¬никнення труднощів.) V. Закріплення матеріалу Учитель. На робочому столі знаходиться папка з ім'ям «44», відкрийте її, зверніть ува¬гу на текст. (Кожному учню дається завдан¬ня, яке він повинен виконати для закріплен¬ня вивченого.) Завдання Виконати дії над заданим текстом: 1. Вказати, яким видом шрифту набра¬ний текст. 2. Встановити заголовок тексту Аrial Вlack розміру 26. 3. У першому абзаці встановити написан¬ня: жирний підкреслений курсив, червоним кольором з відступом першого рядка 2 см. 4. У першому реченні другого абзацу вста¬новити розріджений інтервал на 1,5 пт, а в другому реченні — ущільнений на 1,5 пт інтервал між символами та міжрядковим подвійним інтервалом. 5. Третій абзац тексту вирівняти по пра¬вому краю. 6. Промаркувати абзаци тексту. 7. Надрукувати речення «На уроки дзво¬нить чергова ©!» 8. Встановити розміри сторінки формату А4 альбомної орієнтації. 9. Змінити розміри полів сторінки: ліве і праве — 25,4 мм, верхнє і нижнє — 31,8 мм. 10. Зберегти зміни, закрити папку, вим¬кнути комп'ютер. VI. Контроль та внесення корекції У процесі роботи учні використовують сиг¬нальні картки: — «синій » — потрібна допомога; — «фіолетовий» —вміння відпрацьоване. Якщо є помилки, учитель або учень, який знає відповідь, пояснює. Учні обговорюють по¬милки. VII. Досягнення результату. Взаємооцінка — Чого ми навчилися сьогодні? — Чи вдало ви вибрали досягнення мети? — Виконання яких завдань вам сподоба¬лось найбільше? — Для чого ми вивчаємо форматування тек¬сту, де воно використовується? — Оцініть свою роботу на уроці, виставив¬ши собі від 0 до 3 балів за кожне з виконаних завдань, використовуючи критерії оцінюван¬ня та подану таблицю. • Назвати і обґрунтувати власні оцінки. • Відзначають роботу окремих учнів, груп. • Кілька учнів (за бажанням) називають і обґрунтовують власні оцінки (використо¬вуючи пам'ятку). VIII. Підсумок уроку і домашнє завдання Прочитати: І.Т.Зарецька «Інформатика 10—11» (с. 297—300, § 10, п. 10.5); Є.А.Шестопалов «Основи комп'ютерної гра¬мотності. ^Уіпйомуа ХР для початківця» (с.42—51). Текст дляроботи на уроці «ШЛЯХ ДО ТАРАСА» Я нетерпляче чекав Шевчвнкового ювілею. На причалі було святково, людно, лунала музика. Кілька великих пароплавів відчалювали один за одним до Канева. Миготіли береги Дніпра, погода була, як на замову, чудесна, і сила-силенна народу звідусюди поспішала до Канева на пароплавах, катерах.ракетах і суходолом на машинах. От ми побачили на вершечку гори постать Кобзаря. Ми, як до живого.їхали до нього.А гора немов була оперезана барвистими стрічками — то шляхом, стежками піднімалися люди з прапорами, квітками, в мальовничому українському вбранні. Такого свята я ще не бачив. Ми йшли на гору до самого пам'ятника. І от тисячі людей заспівали «Заповіт» — я дивився на пам'ятник, на це море квітів, прапорів, потоки людей і синій Дніпро, зараз також різнобарвний від оздоблених пароплавів, катерів, човнів. Далеко линули слова «Заповіту», і кінця-краю не було цим людським потокам, і луна від пісень здавалась мені найгучнішою за всі. що я колись чув у своєму житті. Я замріявся, дивлячись на цю дивовижну картину, співаючи рідні з перших кроків життя рядки, ці чудесні слова найвищої правди, що передавались і передаватимуться з покоління в покоління. Заклик до єдиної «вольної» сім'ї на всьому світі. | |
Просмотров: 464 | Загрузок: 250 | |