Анотація Методична розробка інтегрованого уроку навколишній світ + інформатика по темі: «Екологічна безпека Землі» (3 клас).
У ході уроку створюється ситуація, що сприяє самостійному пошуку рішення проблеми, атмосфера співтворчості, взаємодії й дискусії. Використається театралізація, ИКТ і робота в групах.
Предмет: навколишній світ + інформатика.
Клас: 3.
Тема: «Екологічна безпека Землі».
Мета: виховувати дбайливе відношення до навколишньої природи; навчити працювати в стандартних програмах ОС Windows.
Завдання:
• створити ситуацію, що сприяє самостійному пошуку рішення проблеми;
• створити на уроці атмосферу співтворчості, взаємодії й дискусії;
• формувати дбайливе відношення до навколишнього середовища;
• виховувати екологічну культуру;
• формувати мотивацію природоохоронної діяльності;
• вчити становити алгоритми, знаходити й виправляти помилки в алгоритмах;
• вчити конструювати різноманітні графічні об'єкти, використовуючи меню готових форм
• розвивати логічне мислення;
• формувати культуру спілкування на уроці, роботи в групах постійного складу, роботи на комп'ютерах.
Устаткування:
проектор, презентація (див. Додаток), шапочки-маски, лист, картки із фразою, пазли, нафта, тарілка, пінопласт, маршрутні аркуші, картки «SOS», стільниковий телефон, картки з географічними назвами, ручки кулькові, клей-олівець.
Хід уроку:
1. Оргмомент.
Учитель початкових класів:
- Здрастуйте, діти! Сьогодні ми проведемо у вас незвичайний урок природознавства з інформатикою. Є такий вислів: «Встав вранці, вмився, - наведи порядок на планеті». І тема нашого уроку «Екологічна безпека Землі».
2. Актуалізація знань.
Учитель початкових класів:
- Як ви розумієте слово «екологія»? (наука)
- Іноді в засобах масової інформації (по телебаченню, у газетах, по радіо) можна почути фрази: «Погана екологія», «У цій місцевості гарна екологія». А раз екологія - наука, чи може вона бути поганою?
(відповіді)
- Правильно буде сказати: «Гарна або погана екологічна обстановка».
Сьогодні на уроці ми й будемо обговорювати з вами екологічні проблеми, шукати шляхи вирішення деяких з них, поговоримо про правила поведінки в природі.
Давайте подивимося на фотографії нашої Землі.
Показ слайдів з коментарем:
Слайд 1. Байкал - найглибше озеро, його глибина досягає 1620 метрів. Це озеро - найбільша скарбниця прісної води.
Слайд 2. Чисте гірське повітря має дійсні цілющі властивості. Саме тому багато курортів і бази відпочинку розташовуються в горах.
Слайд 3. Ліс - це легені нашої планети.
Слайд 4. Для поліпшення повітря в містах висаджують велика кількість дерев, чагарників і квітів. Це й корисно, і око радує.
Слайд із усіма фото. Чи згодні ви з тим, що наша планета гарна? (так)
- Ми повинні зберегти цю красу для тих, хто буде жити після нас.
Показ слайда із зображенням індіанців.
- А це хто такі? (індіанці)
- Вірно, індіанці - це давній народ, що живе в гармонії із природою. І тому я на час нашого уроку перетворююся у Великого вождя. А ви - перетворюєтеся в індіанців. Для цього вам потрібно надягти пір'я, які лежать у центрі стола. (надягають маски)
- Подивіться один на одного: всі стали схожими на індіанців? (усе)
- Чудово! Подивіться, у нас вийшло чотири племені.
Учитель виставляє на столи таблички з назвами племен зі словами:
Ви будете ПЛЕМ'Я ШВИДКИХ, ви - ПЛЕМ'Я ВІДВАЖНИХ, ваше плем'я - МУДРИХ, а у вас - ПЛЕМ'Я СИЛЬНИХ.
Звучить музика. Учитель початкових класів викликає на екран слайд із зображенням мерехтіння.
- Ой, а це що таке? (виходить учитель інформатики в образі прибульця з іншої планети)
- Діти, сьогодні я не одна веду у вас урок.
Звертаючись до дітей:
- Давайте познайомимося.
Звертаючись до вчителя інформатики:
- А Ви хто?
Учитель інформатики:
- Я - прибулець із Космосу.
3. Постановка проблеми.
- Я живу на планеті «Інформатика», де зберігаються всі знання про вашу планету Земля. Роблячи знімки вашої планети, ми помітили, що здалеку вона дуже гарна (слайд).
Але при ближчому розгляді ми побачили тривожні факти...
Слайд 1. Кит, що викинувся на берег - наслідок забруднення моря відходами хімічного виробництва.
Слайд 2. Водойми, покриті нафтою - наслідок аварій на нафтопроводі.
Слайд 3. Вихлопні гази автомобілів завдають непоправної шкоди повітрю, яким ви дихаєте.
Слайд 4. Знищення лісів приведе до висихання й погіршення якості ґрунту, зміні клімату. На місці лісів з'являються сухі степи й пустелі.
Слайд 5, 6. Сміття й побутові відходи дуже швидко накопичуються, але дуже повільно розкладаються. Навколо великих міст уже не вистачає місця для смітників, а якщо спалювати сміття, те це погано для повітря, яким дихаєте ви, люди.
Слайд 7. Виїжджаючи відпочивати на природу, люди часто не піклуються про те, що залишається після них на місці відпочинку.
Слайд 8. А лісові пожежі? Адже довго затягує природа свої рани. Багато років треба, щоб гар знову покрився зеленим килимом.
Слайд із усіма фото. Учитель початкових класів:
- Діти, вам сподобалося те, що ви побачили? (ні)
Учитель інформатики:
- Ваша планета, як поранений птах, кричить, просить про допомогу! Я привезла вам лист зі зверненням від жителів нашої планети.
Учитель інформатики віддає лист вчителеві початкових класів. Учитель початкових класів відкриває лист зі словами:
- Ой, що це? Діти, ви можете тут щось прочитати? (ні)
Учитель інформатики:
- Дайте-но я подивлюся. А, зрозуміла, у чому справа. Під час польоту текст листа закодувався. Щоб його розкодувати, кожне плем'я повинне обійти зазначену в маршрутному листі територію, дотримуючись правил поведінки в природі й зберігаючи її.
Учитель інформатики роздає маршрутні листи, Учитель початкових класів відкриває назви територій.
4. Інструктаж:
Учитель початкових класів:
- На проходження кожного етапу виділяється 3 хвилини, за вдало пройдений етап ви одержуєте картки із частинами закодованої фрази.
Учитель інформатики:
- Перехід від одного етапу до іншого здійснюється по сигналі з космосу (демонструє звуковий сигнал).
Учитель початкових класів:
- Подивитеся на свої карти. Перший етап відповідає тому місцю, де ви зараз перебуваєте. Прибулець, можна я буду допомагати нашим племенам у питаннях, пов'язаних із природою.
Учитель інформатики:
- Добре, Великий Вождь, допомагай. Тоді я, як знавець нових інформаційних технологій й основ алгоритмізації, буду допомагати нашим маленьким індіанцям у рішенні екологічних завдань, пов'язаних з інформатикою. При виникненні питання ви можете подати сигнал SOS і ми прийдемо до вас на допомогу. (демонстрація картки, пауза)
Учитель початкових класів:
- Ви готові, ПЛЕМ'Я ШВИДКИХ? Потупайте!
Учитель інформатики:
- А ви, ПЛЕМ'Я ВІДВАЖНИХ? Видайте лемент індіанців!
Учитель початкових класів:
- ПЛЕМ'Я МУДРИХ, хто з вас готовий, підніміть руки. (піднімають руки)
Учитель інформатики:
- ПЛЕМ'Я СИЛЬНИХ, якщо ви готові, плесніть у долоні. (плескають)
Учитель початкових класів:
- Увага!
Учитель інформатики: дає звуковий сигнал.
5. Рішення проблемної ситуації (проходження по маршруту).
Етап «Затока Великого Духа Тум Тум»
У затоці Великого Духа Тум Тум відбулася екологічна катастрофа. Корабель, що перевозить нафту, одержав пробоїну. Нафта розлилася по поверхні води. Риби задихаються. Що робити?
Запишіть свій варіант рішення цієї проблеми.
Етап «Доліна великого полювання»
Зібравши пазли, ви довідаєтеся, який звір живе в Доліні Великого Полювання.
Етап «Мис Ранкової зірки»
Індіанці збираються відкрити заповідник. Для реклами їм потрібні емблеми. Допоможіть їх створити.
Етап «Тропа Випробувань»
Складіть алгоритм виготовлення керамічної плитки з непотрібних скляних виробів.
1. Зібрати скляні пляшки.
2. Зібрати інші вироби зі скла.
3. Занурити зібрані скляні вироби в машину.
4. Відвезти вантаж на завод.
5. Роздрібнити на заводі стекло на шматочки.
6. Змішати скляні шматочки із глиною.
7. Виготовити керамічну плитку із суміші скла й глини.
Складіть алгоритм очищення води від домішок.
1. Взяти пластикову пляшку.
2. Відрізати горлечко пляшки таким чином, щоб вийшла лійка.
3. Вставити «лійку» горлечком униз у частину, що залишилася, пляшки.
4. Покласти в лійку матеріал (вату, хустку), що затримує великі частки.
5. Пропустити воду через лійку з фільтром.
6. Прокип'ятити отриману воду.
Знайдіть і виправте помилки в алгоритмі походу в ліс.
1. Взяти продукти, компас, магнітофон.
2. Включити в лісі голосну музику.
3. Якщо по дорозі в лісі попадеться їстівний гриб, то зрізати його або вирити із землі.
4. Якщо зустрінеться незнайомий гриб, то збити його ціпком.
5. Для відпочинку швидко наламати гілок і розпалити багаття.
6. Заварити чай і перекусити.
7. Викинути сміття, що залишилося, у кущі.
8. Залишити палаючі вугілля багаття підморгувати тобі на прощання.
9. Продовжити шлях.
З'єднаєте початок фраз й їхнє закінчення, щоб вийшли правила дбайливого відношення до природи.
- Сортуючи сміття,
- Полагодивши кран, що підтікає,
- Купуючи товари зі знаком вторинної переробки пакування,
- Вивчаючи природу,
- Охороняючи рослини,
…бережеш чисту воду.
…довідаєшся, як її зберегти.
…даєш можливість знову зробити корисні речі.
…бережеш чисте повітря.
… зберігаєш ліси.
Після останнього етапу племена повертаються на свої місця (таблички міняються).
6. Обговорення отриманих результатів.
Учитель початкових класів:
- А зараз племена розповідають про те, що вони робили, які завдання виконували.
ПЛЕМ'Я ШВИДКИХ? (відповідь дітей)
- А ви, ПЛЕМ'Я ВІДВАЖНИХ? (відповіді дітей)
- Тепер ваша черга, ПЛЕМ'Я МУДРИХ. (відповіді дітей)
- ПЛЕМ'Я СИЛЬНИХ. (відповіді дітей)
Відповіді дітей супроводжуються показом результатів комп'ютерного етапу.
Звуковий сигнал.
Учитель інформатики:
- Хлопці, я вислухала ваші пропозиції про те, як урятувати рибу, що задихається в річці з нафтою. І от тільки що я одержала повідомлення про одному із сучасних способів очищення води від нафти. (слайд)
Давайте спробуємо це зробити. (демонстрація досвіду)
- От бачите, яке відкриття ми зробили за допомогою комп'ютерної інформації.
Учитель початкових класів:
- Напевно, Прибулець, уже пора розкодувати фразу?
Учитель інформатики:
- Пора, пора.
Хто почне? Напевно, ПЛЕМ'Я СИЛЬНИХ... (діти виходять до дошки, ставлять картки, продовжує ПЛЕМ'Я МУДРИХ, ПЛЕМ'Я ВІДВАЖНИХ, завершує ПЛЕМ'Я ШВИДКИХ).
Вийшла фраза «Люди! Планета - ваш дім. Зберігайте її в чистоті, оберігайте, любите, і вона стане вашою фортецею!» (слайд)
Учитель початкових класів:
- Давайте прочитаємо хором, яке звертання привіз нам Прибулець. (читають)
- А які екологічні проблеми виникають на Землі? (відповіді)
- Чому ми навчилися сьогодні на уроці? (відповіді)
- Ми повторили правила поведінки в природі, ми зустрілися з тими тваринами, яких треба оберігати, запропонували свої шляхи рішення деяких екологічних проблем.
І ми сподіваємося, що ви сьогодні ще раз відчули, що екологічна безпека планети залежить від кожного з нас. Ми повинні берегти природу.
А головне - своїми діями не наносити їй шкоди.
Учитель інформатики:
…Ти, людина, люблячи природу,
Хоч іноді її жалій.
У розважальних походах
Не розтопчи її полів!
Не пали її напропале
І не вичерпуй до дна.
І пом’ятай про істину просту:
Вас багато, а вона (СЛАЙД із планетою) – одна!
7. Підведення підсумків.
Учитель початкових класів:
- На цьому наша подорож закінчується. (усі знімають маски). Я - учитель природознавства Ірина Андріївна.
Учитель інформатики:
- А я - учитель інформатики Олена Юріївна.
Учитель початкових класів:
- Ми сподіваємося, що ваша праця по збереженню планети буде тривати, і даруємо кожній команді паросток майбутньої квітки.
Учитель інформатики:
- Ми впевнені, що із цих листиків ви виростете чудові фіалки.
Учитель початкових класів:
- Спасибі всім присутнім!
Учитель інформатики:
- До побачення!