Главная » Файлы » Для вчителя » Інформатика [ Добавить материал ]

“Показуха” урок-гра
[ · Скачать удаленно (307 Kb) ] 30.07.2010, 23:45
Мета: повторити і закріпити основні поняття, вміння, навички; формувати і розвивати пізнавальний інтерес, зацікавленість учнів та їх творчість.
Тип уроку: урок-гра.
Обладнання: картки із завданням.
Девіз уроку: “Через гру та творчість до пізнання!”

ХІД УРОКУ
Добрий день, шановні друзі та гості!
Сьогоднішній урок у нас дещо незвичайний. Це урок-гра “Показуха”, яка сьогодні присвячена інформатиці.
Коли виникає потреба виручити друга з біди (а що є справжньою бідою, як не те, коли тебе викликали відповідати, а в голові - жодної розумної думки), тут і настає зоряний час справжньої “показухи”. Друзі поспішають на допомогу. Хто жестами, а хто мімікою намагається допомогти і щось підказати. І деколи їм це зовсім непогано вдається.
Сьогодні ми подивимось, яких успіхів досягли наші учасники у цьому жанрі учнівського мистецтва. Але щоб підказувати на уроках комусь іншому, треба насамперед самому мати знання. Тому наш конкурс назвемо “Показуха +...”. у грі беруть участь команди 8 класу.
За ходом гри слідкуватиме рахункова комісія, що лічитиме зароблені командами бали та стежитиме за часом, відведеним для конкурсів.
Усі приготування зроблено, тепер можна і познайомитися.
Але як же можна знайомитися, коли у наших команд немає назв?

Оголошуємо перший етап нашої гри – “Називалки”.

Представники команд, які мають найкращі художні здібності, зображують на дошці зашифровану назву своєї команди, не використовуючи букв так, щоб глядачі змогли відгадати цю назву. За відгадану назву команда отримує 2 бали. Приклади назв команд: “Комп’ютер”, “Олівці”, “Інтернет”, “Файл”, “Мишки” та ін.

Поки художники працюють, перевіримо інтелектуальні здібності інших учасників під час конкурсу “Бліц”.
За 1 хвилину вам потрібно правильно відповісти на якомога більшу кількість запитань. Одна правильна відповідь – 1 бал. Запитання можна пропускати, а якщо залишиться час, повертатися до них.
Запитання першій команді
1. Назвіть пристрій ПК, що виконує програму.
(Процесор).
2. Згідно з війковим кодуванням скільки байт займає в пам’яті 1 символ?
(1 байт).
3. Які основні пристрої комп’ютера?
(Монітор, клавіатура, процесор).
4. Назвіть пристрій виведення інформації, розташований на робочому місці учня.
(Монітор).
5. Скільком байтам дорівнює 2 Кб?
(2048 байт).
6. Назвіть стандартний пристрій введення.
(Клавіатура).
7. Як називається послідовна сукупність з восьми 0 та 1?
(Байт).
8. Як називається гнучка пластина, вкрита магнітним шаром, що використовується для збереження інформації?
(Дискета).
9. Як називається область даних на диску, що має ім’я?
(Файл).
10. Як за розмірами розрізняються гнучкі магнітні диски?
(3,5” і 5,25”).
11. Назвіть пристрій для введення графічної інформації.
(Сканер).
12. Ємність дискети 3,5”.
(1,44 Мб).
13. Призначення клавіші Esc.
(Відміна виконання команди).
14. Що таке швидкодія процесора?
(Кількість елементарних операцій за одиницю часу).
15. Який інтерфейс має ОС Windjws-9X?
(Графічний).
16. Які існують типи внутрішньої пам’яті?
(ПЗП, ОЗП, ППЗП, kesh, регістри).
Запитання другій команді
1. Тип принтера, який виконує найякісніший та найшвидкий друк?
(Лазерний).
2. Скільки біт займає в пам’яті комп’ютера 1 символ?
(8 біт).
3. Назвіть пристрій введення інформації, розташований на вашому робочому місці.
(Клавіатура).
4. Скільки байтам дорівнює 10 Кб?
(10240 байт).
5. Яка ємність СD-ROM?
(650-700 Мб).
6. Що таке роздільна здатність екрану?
(Кількість точок по горизонталі і вертикалі).
7. Інша назва жорсткого диску.
(Вінчестер).
8. Складові обчислювальної системи.
(Апаратна та програмна).
9. Призначення клавіші Enter.
(Введення команди, перехід на інший рядок).
10. Як називається диск, з якого можна завантажити ОС комп’ютера?
(Системний).
11. Які розширення мають виконувані файли?
(.com, .exe, .bat).
12. Структура процесора.
(АЛП, ПК, регістри).
13. Маніпулятор, який використовується в комп’ютерних іграх.
(Джойстик).
14. Мінімальна одиниця кодування.
(Біт).
15. Алфавіт якої системи числення складається лише з двох цифр: 0 та 1?
(Двійкової).
16. Програма, яка дає змогу опрацьовувати тексти.
(Текстовий редактор).

Підіб’ємо підсумки конкурсу. (Виступ членів комісії).
А зараз подивимось, що намалювали наші художники. Давайте відгадаємо назви команд.
Рахункова комісія повідомляє результати. (Виступ членів комісії).
От ми вже й знайомі. Думаю, учасники готові до складніших “показушних” завдань.

Оголошуємо другий етап гри – “Показалки”.

Один учасник команди має показати мімікою і жестами деяке слово, а іншим учасникам слід це слово відгадати. Ваша перемога – у ваших руках. Час показу – 30 с. За правильно назване слово – 2 бали. (Слова для показу: процесор, оперативна пам’ять, форматування, запис на диск, зависання комп’ютера). (Виступ команд).
(Оголошення результатів).
А зараз ми перевіримо художньо-музичні здібності наших учасників.

Наступний етап гри – “Малювалки”.

Учасникам гри доведеться намалювати пісню. Правила майже такі самі. Один учасник отримує текст відомої пісні малює на дошці її назву або зміст. Головне, щоб решта учасників його команди змогли назвати цю пісню або хоча б рядок з неї. Ніяких слів, чисел писати не можна. Єдина підказка – у словах кожної пісні є числа. Якщо команда не відгадала пісню, то вона повинна буде її виконати.
На “малювалки” відводиться 30 с. За відгадану пісню – 5 балів.
(Назви пісень: “Мій Телефон 911”, “Жили у бабусі два веселих гуси”).
(Виступ команд).
Шановна рахункова комісія! Поділіться своїми враженнями щодо музичних здібностей наших команд. (Виступ членів комісії).

Наступний конкурс називається “Отакої !..”.

Кожна команда, бажаючи виграти, може “підсунути свиню” команді суперників у вигляді слова, яке ті повинні показати глядачам. Глядачі відгадають слово – команда отримує 5 балів. Коротеньке нагадування: кожне слово має стосуватися інформатики і на його показ відводиться 30 с. Наприклад, Дерево каталогів можна показати так: кілька учнів тримаються за руки. Перший стоїть на повний зріст, наступний трошки присів і т.д. Щоб показати мережу Інтернет, учні стають колом і беруться за руки.
(Виступ команд).

А зараз ми перевіримо вашу ерудицію. Оголошуємо конкурс “Ерудит”.

Ваше завдання – з поданих слів за 1 хвилину скласти кросворд. Чим більше перетинів у вашому кросворді – тим вищий бал.
Слова для кросворду:
Клавіатура, модем, дискета, байт, принтер, вінчестер, плотер, гігабайт, біт, сканер, процесор, форматування, інформатика, мегагерц, Інтернет.
(Підбиття підсумків конкурсу).

Кожну команду очолює капітан. Давайте перевіримо їхні знання з інформатики. Наступний конкурс “Хто кращий”.

Завдання капітанів – дати відповіді на запитання з певної теми (категорії). Кожен з учасників обирає певну категорію запитань. Далі ведучий за визначений час (30 с) ставить певну кількість запитань, на які повинен відповісти учасник, який обрав категорію. Після обрання категорії вона не входить до переліку доступних для іншого учасника категорій.
Категорія
“Пристрої введення інформації”
1. Назвіть основні пристрої введення інформації.
2. Для чого потрібен скроллер на миші?
3. Які різновиди миші ви знаєте?
4. Призначення клавіші Caps Lock?
5. Назвіть функціональні клавіші.
6. Яка клавіша призначена для копіювання поточного вигляду екрана у буфер обміну?
7. Як вмикається мала цифрова клавіатура?
8. Який пристрій використовують для введення графічної інформації з паперу в комп’ютер?
9. Які види сканерів ви знаєте?
10. У яких одиницях вимірюється роздільна здатність сканера?

Відповіді:
1. Клавіатура, миша, сканер.
2. Для швидкого переміщення по документу (але залежно від програми – може використовуватися для зміни масштабу).
3. Оптична, інфрачервона, без провідна.
4. Вмикання / вимикання режиму введення великих літер.
5. F1 – F12.
6. Print Screen.
7. Натисненням клавіші Num Lock.
8. Сканер.
9. Ручні, планшетні та барабанні.
10. DPI (Dots Per Inch).
Категорія
“Пристрої для виведення інформації”
1. Назвіть основні пристрої для виведення інформації.
2. У яких одиницях вимірюється розмір екрана монітора по діагоналі?
3. Як поділяються монітори за принципами дії?
4. Наведіть приклад роздільної здатності екрану монітору.
5. Назвіть переваги рідкокристалічних моніторів.
6. Які види принтерів ви знаєте?
7. До яких портів зазвичай підключаються принтери?
8. Назвіть принтер з найвищою швидкістю та якістю друку.
9. Для чого потрібен плоттер?
10. Який принтер зазвичай обирають для домашнього використання?

Відповіді:
1. Монітор, принтер, плоттер.
2. Дюйм.
3. Монітори на основі електроннопроменевої трубки, рідкокристалічні, плазмові.
4. 800 х 600, 1024 х 768 тощо.
5. Ергономічність, гарний дизайн, менша шкідливість для очей.
6. Матричні, струменні, лазерні та термодрукуючі.
7. LPT, USB.
8. Лазерний.
9. Для друкування графічної інформації на паперових носіях великого формату.
10. Струменевий.
Категорія
“Апаратне забезпечення ПК”
1. Основний пристрій в комп’ютері, “залізо, яке думає”.
2. Основна характеристика процесора.
3. Які типи сучасних процесорів ви знаєте?
4. Одиниці вимірювання оперативної пам’яті.
5. Перекладіть англійською мовою “пам’ять з довільним доступом”.
6. Один з пристроїв, призначений для зберігання великих обсягів інформації в ПК.
7. Назвіть ємність вінчестерів.
8. Де розміщується мікропроцесор у ПК?
9. Що використовують для охолодження процесора ПК або вінчестера великого обсягу?
10. Які складові системного блоку відповідають за відео та звук?

Відповіді:
1. Процесор.
2. Швидкодія, або тактова частота.
3. Pentium, Athlon, Duron, Celeron тощо.
4. Мегабайти, кілобайти.
5. Random Access Memory.
6. Вінчестер, або жорсткий диск.
7. 20, 40, 60, 80, 120 і більше Гігабайт.
8. На материнській платі.
9. Вентилятор, або Cooler.
10. Звукова та відео карта.
Категорія
“Носії інформації”
1. Яка найменша одиниця кодування інформації?
2. Назвіть одиниці подання даних у порядку зростання.
3. Який обсяг має нова чиста дискета?
4. Яка різниця між дисками CD-R та CD-RW?
5. Який обсяг нового чистого лазерного диска?
6. Який обсяг нового одностороннього DVD?
7. Який обсяг нового двостороннього DVD?
8. Пристрій призначений для читання CD дисків.
9. По яких концентричних колах відбувається запис на диски?
10. Найменша фізична ділянка поверхні диска, на яку можна записати дані.

Відповіді:
1. Біт.
2. Байт, кілобайт, мегабайт, гігабайт, терабайт.
3. 1,44 Мегабайта.
4. На CD-R можна записати 1 раз, на CD-RW – багато разів.
5. 700 мегабайт.
6. 3,95 гігабайт.
7. 7,9 гігабайт.
8. CD-RОМ.
9. По доріжках.
10. Сектор.
(Виступи капітанів. Підбиття підсумків конкурсу).

Розпочинаємо фінал. Він має назву “Обганялки”.

На дошці написано по 10 слів для кожної команди. Один учасник команди їх бачить, решта – ні. Він повинен показати за 2 хвилини ці слова своїм товаришам, а вони – назвати їх. За кожне назване слово – 1 бал. (Виступ команд).
Слова для показу:
І команда
1. Дисплей.
2. Арифмометр.
3. Мишка.
4. Дисковод.
5. Перфокарта.
6. Пароль.
7. Графічний редактор.
8. Арфівація.
9. Джойстик.
10. Принтер.

ІІ команда
1. Клавіатура.
2. Рахівниця.
3. Дискета.
4. Модем.
5. Вмикач.
6. Текстовий редактор.
7. Інсталяція.
8. Трекбол.
9. Сканер.
10. Коврик для мишки.
(Виступ команд).

Все, фініш! Слово рахунковій комісії для привітання командам та оголошення переможців. На жаль, гра закінчилася. Думаю, сьогодні всім було весело.
(Нагородження переможців і учасників).

Категория: Інформатика | Добавил: referatwm
Просмотров: 472 | Загрузок: 133 | Рейтинг: 0.0/0