Тема: Використання формул та вбудованих функцій для опрацювання табличної інформації. Мета: формувати теоретичну базу знань учнів з теми; розвивати уміння та навички опрацьовувати табличну інформацію за допомогою формул та функцій; виховувати сучасну творчу людини, яка здатна навчатися впродовж життя. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Учні мають знати: 1. Правила запису формул, їх призначення і використання. 2. Типи адрес в ЕТ та їх трактування. 3. Можливості опрацювання даних за допомогою функцій. 4. Категорії функцій. 5. Запис формули за допомогою функції у комірку. Учні мають вміти: 1. Вводити формульні повідомлення до ЕТ. 2. Виконувати заповнення таблиці методом копіювання формули. 3. Виконувати автообчислення у комірках різними способами. 4. Виконувати опрацювання даних, занесених до таблиці, використовуючи типи адрес комірок. 5. Запустити Майстер функцій. 6. Вибрати потрібну функцію. 7. Працювати з добудовником формул. 8. Опрацьовувати дані в таблиці, використовуючи функції програми. 9. Читати повідомлення про помилки і виправляти помилки. Хід уроку І. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань Давайте пригадаємо, що ви вивчали на попередньому уроці. ІІІ. Оголошення теми і мотивація навчальної діяльності Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому. Що ви очікуєте від даного уроку? Проаналізуйте, які саме дані частіше за все опрацьовуються за допомогою електронних таблиць? Як ви думаєте, коли буває необхідно у таблицях проводити розрахунки? Як, по вашому, чим незручні паперові таблиці при проведенні розрахунків? ІV. Вивчення нового матеріалу Ви вивчили введення даних у Excel, але це не мало б особливого значення, якби в Excel не було потужних засобів для їх обробки. Основними інструментами для обробки даних в електронних таблицях є формули. Формули – це вирази, що описують обчислення в комірках. Використовуючи формули, ви можете порівняти дані в комірках, додавати і множити значення комірок, знаходити середні значення, об’єднувати зміст комірок. Ознайомлення із формулами проводиться з використанням мультимедійної дошки та комп’ютерної презентації, яка містить такі елементи: 1. Формули в електронних таблицях; 2. Компоненти формул; 3. Введення формул до електронних таблиць; 4. Оператори в Excel; 5. Відносні й абсолютні посилання. Припустимо, вам потрібно ввести одну й ту саму формулу у суміжні комірки. У цьому разі найзручніше скористатися маркером заповнення. Активізуйте комірку із початковою формулою і протягніть маркер через комірки, до яких потрібно скопіювати формули. До цих комірок будуть занесені копії формул, а зміст комірок буде розрахований за цими формулами. Як приклад розглянемо множення двох діапазонів стовпців. Є різні форми запису посилань у формулах. До цього часу всі посилання що ви використовували були відносними. Тобто коли ви копіювали формулу до іншої комірки то одержували автоматично іншу формулу. Але можливі випадки коли зміна адреси посилання на комірку є небажана, наприклад якщо використовуються постійні коефіцієнти. Тоді використовують абсолютні посилання, що не змінюються під час копіювання формули. Абсолютні посилання відрізняються від відносних наявністю знака долара $. Вивчення функцій проводиться за допомогою відеоролика, який показується на мультимедійній дошці. Далі вчитель на мультимедійній дошці наочно показує основні аспекти використання вбудованих функцій. Формули, що вписуються до комірок електроних таблиць, можуть містити в собі функції, що істотно полегшують процес обробки даних, звільняють від довгих записів формул і зменшують імовірність помилки. V. Виконання завдань для закріплення вивченого матеріалу 1.Уявіть собі, що ви є власником магазину і вам потрібно зробити таку відомість: 2.Обчисліть максимальне, мінімальне та середнє значення температур за місяць? Використовуючи текстовий оператор об’єднайте текст в одну комірку? Зробіть відповідні обчислення? VI. Закріплення вивченого Повторення з учнями основного вивченого матеріалу на уроці. З яких компонентів може складатися запис формули? Назвіть які оператори в Excel вам відомі? Як виконати копіювання формул? Що таке відносні й абсолютні посилання? Для чого використовуються вбудовані функції в Excel? VІI. Рефлексія Чи збулися ваші очікування? Що найцікавішим було на уроці? Що вам не сподобалося на уроці? VII. Аналіз та підсумки уроку Підводяться підсумки та робиться аналіз вивченого матеріалу. Навички роботи, які ви ще не вдосконалили покращите на наступному уроці. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
|