Главная » Файлы » Для вчителя » Інформатика [ Добавить материал ]

Календарне планування теми ЕЛЕКТРОННІ ТАБЛИЦІ (13 годин) Матеріал
[ · Скачать удаленно (752 kb) ] 31.07.2010, 00:13
ЕЛЕКТРОННІ ТАБЛИЦІ (13 годин)

Мета.
Навчальна:
1) Освоїти можливості табличного процесора.
2) Набути навичок роботи в табличному процесорі.
Розвиваюча:
Формувати логічне мислення під час роботи з табличними даними, розвивати творчі здібності.
Виховна:
Виховувати комп’ютерну грамотність, акуратність, самодисципліну та взаємодопомогу в процесі освоєння можливостей табличного процесора.

Календарне планування теми

1. Програми опрацювання електронних таблиць (ЕТ). Призначення і функції електронних таблиць. Координати комірок. Введення й редагування даних в електронній таблиці. Форматування таблиць.
2. Практична робота № 1. “Введення, редагування та форматування табличних даних”.
3. Введення формул до електронної таблиці. Робота з аркушами. Опрацювання табличних даних.
4. Практична робота № 2. “Опрацювання табличної інформації за допомогою вбудованих функцій та операцій ЕТ”.
5. Використання логічних функцій під час опрацювання табличних даних.
6. Практична робота № 3. “Опрацювання табличної інформації за допомогою логічних функцій”.
7. Ділова графіка. Побудова діаграм і графіків під час роботи з ЕТ.
8. Практична робота № 4.“Побудова діаграм і графіків під час роботи з ЕТ”
9. Підтримка баз даних в ЕТ. Впорядкування даних. Пошук інформації. Використання простого фільтру.
10. Використання Розширеного фільтру.
11. Консолідація даних. Зведені таблиці.
12. Практична робота № 5. “Створення бази даних в ЕТ. Впорядкування та пошук даних в ЕТ”.
13. Тематична атестація з теми “Електронні таблиці“.

УРОК № 1.

Тема: Програми опрацювання електронних таблиць (ЕТ). Призначення і функції електронних таблиць. Координати комірок. Введення й редагування даних в електронній таблиці. Форматування таблиць.

Мета: Ознайомлення з електронними таблицями, їх призначенням та функціями. Ознайомлення з табличним процесором Microsoft Excel, його можливостями по введенню та редагуванню табличних даних, а також з типами даних та форматуванням таблиць.

Обладнання: Комп’ютери, проектор.

План уроку:
1. Організаційний момент. Правила ТБ при роботі на комп’ютері.
2. Підсумок попередньої та план поточної теми.
3. Програми опрацювання таблиць. Призначення і функції електронних таблиць.
4. Завантаження табличного процесора та елементи інтерфейсу користувача Microsoft Excel.
5. Книги, аркуші, рядки, стовпці, комірки, діапазони в електронній таблиці.
6. Основні типи даних електронних таблиць.
7. Введення, редагування та форматування інформації в електронній таблиці.
8. Копіювання, переміщення та вилучення інформації в ЕТ.
9. Підсумки.
10. Домашнє завдання.

Хід уроку.

На початку уроку вчитель відмічає в журналі відсутніх, проводить короткий інструктаж з ТБ при роботі на комп’ютері, підводить підсумки попередньої теми та розповідає про план поточної теми. Після цього учні записують в зошит тему уроку.

Спочатку вчитель розповідає про те, що багато обчислень, зв’язаних з повсякденною діяльністю людини, природно виконувати в табличному вигляді. Це зв’язано з тим, що інформація, яка представлена в табличному вигляді більш наглядна. До таких обчислень належать бухгалтерські розрахунки, різні статистичні та інженерні розрахунки. В вигляді таблиць можна оформлювати різноманітні ділові документи. Взагалі представлення даних в вигляді прямокутних таблиць є дуже зручним і звичним. Це і таблиця множення, і табель-календар, і шкільний журнал. Розвиток програмного забезпечення зачепив і область табличних обчислень. Для оперування з табличними даними призначені сучасні програми, які називаються електронними таблицями або табличними процесорами.
Електронні таблиці (ЕТ) – це комп’ютерні програми, які забезпечують автоматизацію процесу створення, опрацювання, корегування, зберігання або виведення на друк чи на екран комп’ютера таблиць. Назва цих програм пов’язана з тим, що користувач працює з таблицею, яка зберігається в пам’яті комп’ютера. Сучасні ЕТ дозволяють опрацьовувати великі об’єми інформації.
Основними сферами професійного застосування ЕТ є:
 розрахунки використання грошей у фінансових операціях;
 статистичне опрацювання даних;
 інженерні розрахунки;
 математичне моделювання різноманітних процесів.
Електронні таблиці призначенні для швидкого і надійного виконання розрахунків у різних галузях людської діяльності і завдяки цьому широко використовуються в різних установах. Адже за допомогою ЕТ можна обчислити витрати і прибутки будь-якого підприємства, скласти плани і графіки роботи, дослідити різні режими проходження процесів і обрати найкращі, оптимально розподілити наявні ресурси. ЕТ є певним засобом організації даних, надання їй певної структури, вдалий вибір якої суттєво спрощує аналіз інформації та її опрацювання.
Найбільш відомі серед користувачів IBM- сумісних комп’ютерів такі ЕТ:
 Lotus 1-2-3 фірми Lotus Development;
 Quattro Pro фірми Novel;
 SuperCalc фірми Computer Associates;
 Multiplan фірми Microsoft;
 Excel фірми Microsoft.
Перші програми ЕТ з’явились разом з першими персональними комп’ютерами. На початку 80-х років ЕТ SuperCalc буквально зробили переворот в свідомості людей, які займались економічними і фінансовими розрахунками. Це є одна із історичних віх в розвитку комп’ютерної техніки. Однією із самих популярних сучасних ЕТ є Excel фірми Microsoft. Вона розрахована на роботу в операційних системах Windows 95, Windows 98, Windows 2000 , Windows XP. Зазвичай використовують версії MS Excel 7, MS Excel 97, MS Excel 2000. Основні принципи роботи з ними одинакові, хоча і є деякі відмінності. Ми користуємось MS Excel 97.
Питання до класу:
1) Які є способи завантаження додатків в ОС Windows 98?
2) Яким чином відкриваються документи?
Після відповідей учнів вчитель на великому екрані демонструє способи завантаження Excel, використовуючи для цього проектор.
Завантажити Excel можна також різними способами. Наприклад, клацнути по копці Пуск і пройтись по системі випадаючих меню: Пуск – Програми - Microsoft Excel або ж скористуватись ярликами цієї програми, якщо вони є на Робочому столі чи на офісній панелі. Можна завантажити і через документ ЕТ, тобто файл з розширенням .xls. Після завантаження Excel в цьому випадку буде відкрито і сам документ в вікні Excel.
На великому екрані учні бачать відкрите вікно програми Excel.
Питання до класу:
1) Які типи вікон є в ОС Wіndows 98?
2) Які елементи керування прикладного вікна ви знаєте?
Учні згадують уже відомі їм елементи: рядок заголовку, значок системного меню, групу із 3х кнопок керування вікном, рядок меню, панель інструментів, робоча область, рядок стану, смуги прокрутки та обрамлення вікна.
В вікні Excel деякі із цих елементів мають відмінності. Так в рядку заголовку поруч з ім’ям програми вказується ім'я активного документа. Новому документу по замовчуванню присвоюється ім'я Книга1( в ЕТ Excel всі документи прийнято називати Робочими книгами), які в свою чергу складаються з аркушів, які називаються Листами. В робочій області розміщена таблиця активного аркуша. Таблиця ЕТ – це прямокутна таблиця, яка складається з пронумерованих рядків та поіменованних стовпців. На перетину рядка та стовпця знаходиться клітинка (комірка) – основний елемент ЕТ.
Елементи керування прикладного вікна, які характерні лише для Excel:
• Рядок формул – це панель в верхній частині вікна Excel, яка використовується для введення та редагування вмісту комірки.
• Поле імені – це текстове поле, знаходиться зліва в рядку формул, в якому відображається ім'я виділеної комірки або елемент програми.
• Робоча область листа – це графічне представлення ЕТ, складається із комірок та заголовків рядків та стовпців.
• Вкладинки листів – розташовані в нижній частині вікна, вони використовуються для зміни активного аркуша робочої книги.
Інтерфейс програми Microsoft Excel багатодокументний. Можна відкрити для одночасної роботи декілька документів. Кожен документ називається Робочою книгою. Книга в Excel представляє собою файл, який призначено для зберігання і опрацювання даних. Файли Робочих книг мають розширення .xls. Наприклад іменем файла може бути Книга1.xls. В Excel передбачено також розширення .xlt для шаблонів документів. Для відкриття Робочої книги можна скористуватись відповідною командою Файл – Открыть або кнопкою Открыть панелі інструментів. Для переміщення між відкритими Робочими кигами можна скористуватись меню Окно або комбінаціями клавіш Ctrl+F6 чи Ctrl+Tab. Робочий аркуш представляє собою сукупність рядків та стовпців, які в свою чергу складаються з комірок.
Рядки в ЕТ MS Excel 97 нумеруються натуральними числами від 1 до 65536 (=216). Стовпці позначаються латинськими буквами:A,B, …,AA, AB,…,IV. Максимальне число стовпців – 256 (=28).
Комірка – це мінімальний елемент ЕТ, який має адресу, яка складається з імені стовпця і рядка, на перетині яких вона розташована. Наприклад, A1, CD34, IV65536 (права нижня комірка ЕТ). Виділена комірка називається активною чи поточною. Вона обведена жирною рамкою і в правому нижньому кутку розташований маленький хрестик – маркер заповнення. При активізації комірки заголовки стовпця та рядка, на перетині яких вона знаходиться, виділяються напівжирним шрифтом, а адреса комірки заноситься в поле імені, яке знаходиться в рядку формул. Якщо необхідно переміститись в іншу комірку, яка розташована далеко від активної, необхідно в полі імені вказати адресу цієї комірки.
Діапазон – це сукупність комірок ЕТ. Найчастіше використовують прямокутний діапазон. Для активізації діапазону необхідно лівою кнопкою миші протягнути по комірках ЕТ від однієї кутової комірки(наприклад, С2) до другої кутової комірки, розташованої по діагоналі прямокутника (наприклад, Н5). Діапазон також має маркер заповнення. В поле імені заноситься адреса комірки, з якої було розпочато протягування. При запису діапазону адреси кутових комірок вказуються через знак “:”. Наприклад, С2:Н5, В10:М10, А4:А16.
В комірки ЕТ можна вводити різноманітну інформацію, яка представлена в вигляді тексту або числа (цілого, десяткового або звичайного дробу, відсотка, грошової суми та інші). В ЕТ є можливість вводити дату і час в різному форматі. По замовчуванню в Excel тексти вирівнюються по правому, а числа – по лівому краю комірки. Для чисел можна використовувати формати: Общий, Числовой, Экспоненциальный, Финансовый, Денежный, Процентный, Дробный.
Але найбільша цінність ЕТ – це формули, вони є основним інструментом опрацювання даних в ЕТ. Формули в Excel представляють собою вирази, які описують обчислення в комірках. Використовуються для знаходження нових даних на основі даних, які знаходяться в інших комірках. При внесені змін до вхідних комірок, значення похідних автоматично переобчислюються згідно формул, які були зазделегідь введені в похідні комірки.
Введення даних.
Введення даних в таблицю Excel – це запис в комірки деяких значень або формул. Вводити дані можна безпосередньо в комірку або в рядок формул. Перед введенням необхідно активізувати потрібну комірку, тобто клацнути по ній лівою кнопкою миші. Введення даних закінчується натисненням клавіші Enter. Якщо ж дані введено помилково і Enter ще не натискали, то для відміни необхідно натиснути клавішу Esc або скористуватись кнопкою зі значком “Х” (відміна ) в рядку формул. Ще можна скористуватись кнопкою Отменить на панелі інструментів, як це робили в текстовому процесорі Word. Якщо введення даних в комірку було завершено, тобто була вже натиснута клавіша Enter, то необхідно виділити комірку і натиснути клавішу Delete. Якщо введено текст, який не вміщується в комірку, то він продовжується на сусідні комірки, коли вони порожні. Або виводиться лише частина тексту, хоча в оперативній пам’яті розміщено весь текст. Максимальна довжина тексту 255 символів. Якщо ширини комірки недостатньо для розміщення числа, то воно виводиться в експонентиціальній формі.
Редагування даних.
Існує декілька способів зміни значень в клітинках ЕТ:
• Активізувати комірку і ввести нові дані, замість старих.
• Виконати подвійне клацання по комірці або активізувати комірку і натиснути клавішу F2 (в клітинці з’явиться курсор і можна буде редагувати дані).
• Активізувати комірку, клацнути в рядку формул (курсор з’явиться в рядку формул і можна буде редагувати дані).
Редагування завершується натисненням клавіші Enter. Відмінити невірні зміни можна аналогічно, як і відміняли введення невірних даних.
Форматування даних (зміна відображення даних в комірці)
Для відображення даних, які вводяться в комірки, використовується по замовчуванню стандартний шрифт (Arial, 10 пт, звичайний). Якщо необхідно змінити шрифт в комірках, то їх треба спочатку виділити, а потім скористуватися кнопками на панелі інструментів: Шрифт, Размер, Полужирный, Курсив, Подчеркивание, Выравнивание. Але більше можливостей надає діалог Формат ячеек, який можна викликати через контексне меню комірки. Це діалогове вікно має шість вкладинок, використовуючи які можна задати розміщення даних в комірці, перенесення слів (для розміщення тексту в декількох рядках), кількість десяткових розрядів та інше.
Автозаповнення.
Призначено для спрощення вводу даних в ЕТ. Дозволяє вводити прогресії. Зручно користуватись для введення нумерації. Для цього необхідно ввести в комірку перше значення, а в другу – наступне число. Після цього виділити ці комірки і протягнути лівою кнопкою миші маркер заповнення по необхідним коміркам. Можна скористуватись діалоговим вікном, яке з’явиться після вибору пунктів Правка-Заполнить-Прогрессия, в якому вказати необхідну інформацію (розташування, крок, кінцеве значення та іншу).
Обчислення суми.
Excel надає багато можливостей, але жоден користувач не зможе обійтись без операції суми. Для виконання сумування в Excel є цілий ряд зручних інструментів. Це такі:
 Сумування виділених комірок – використання автосуми Σ. Результуюча сума заноситься в комірку під виділеним стовпцем або праворуч від виділеного рядка.
 Сумування з автоматичним виділенням доданків. Активізувати комірку, клацнути по кнопці Σ (автосума). Програма занесе в цю комірку формулу СУММ з указанням діапазону комірок, значення яких будуть просумованні.
 Сумування з використанням вмонтованих функцій. Активізувати комірку, використати функцію СУММ.
 “Ручне” введення формул. В активну комірку ввести формулу, наприклад, =А1+А2+А3 і натиснути клавішу Enter.
 Сумування без запису результату в комірку. В цьому випадку сума виділених комірок розмішується в рядку стану після слова Сумма= ( є можливість таким способом підраховувати кількість, середнє арифметичне та інше. Для цього необхідно клацнути правою кнопкою по слові Сумма і із запропонованого списку вибрати потрібне).
Після викладення нового матеріалу вчитель на великому екрані демонструє створення, редагування та форматування таблиці в Excel, використовуючи таблицю Обсяг виробництва за І квартал.

A B C D E F
1 Обсяг виробництва за І квартал
2 №
з/п Назва
товару Січень Лютий Березень Всього
3 1 Телевізор 300 340 380 1020
4 2 Магнітофон 400 600 570 1570
5 3 Телефон 500 570 840 1910
6 4 Комп’ютер 600 700 900 2200
7 5 Модем 700 300 500 1500
8 Сума за
місяць 2500 2510 3190 8200

На прикладі даних цієї таблиці демонструється введення текстових та числових даних, їх редагування та форматування, автозаповнення для нумерації та для арифметичної прогресії вхідних даних в 3 рядку і стовпчику С, використання автосуми, а також форматування таблиці. Демонструється введення тексту в да рядки, вставка рядків та стовпців, вилучення рядка чи стовпця, очищення комірок, використання автоформатів для оформлення таблиці або власне оформлення таблиці (кольрова заливка, обрамлення таблиці чи комірок, зміна кольору даних та інше).
Учні відпрацьовують на комп’ютері введення та редагування табличних даних, форматування даних та таблиці, використання автосуми.

Підсумки.
На уроці учні ознайомились:
- з призначенням та основними функціями електронних таблиць;
- з інтерфейсом користувача та типами даних Microsoft Excel;
- з правилами введення, редагування та форматування даних;
- з використанням автозаповнення;
- з різними способами сумування даних.

Домашнє завдання.
1. Вивчити за конспектом чи по підручнику відповідний розділ.
2. Освоїти в Excel такі операціїї:
- введення, редагування та форматування даних;
- використання автосуми, автозаповнення та автоформатів;
- вставка та вилучення рядків чи стовпців.
3. Підготуватися до практичної роботи на введення, редагування та форматування даних в Excel.

УРОК № 2.

Тема: Практична робота № 1. “Введення, редагування та форматування табличних даних”.

Мета: Освоєння роботи з електронними таблицями та набуття практичних навичок по введенню, редагуванню та форматуванню табличних даних.

Обладнання: Комп’ютери.

Час: 30 хвилин.

План уроку:
1. Організаційний момент. Правила ТБ при роботі на комп’ютері.
2. Опитування.
3. Отримання завдання для практичної роботи .
4. Включення комп’ютера.
5. Виконання практичної роботи.
6. Звіт про виконану роботу.
7. Захист роботи.
8. Виключення комп’ютера.
9. Підсумки.
10. Домашнє завдання.

Хід уроку.

На початку уроку вчитель відмічає в журналі відсутніх, проводить короткий інструктаж з ТБ при роботі на комп’ютері та проводить коротке опитування з метою повторення матеріалу попереднього уроку, знання якого необхідні для виконання практичної роботи на комп’ютері.

Питання для повторення:
1) Що собою представляє ЕТ? З чого вона складається?
2) Як можна ввести дані в клітинку?
3) Яким чином можна змінити дані в клітинці?
4) Що таке діапазон клітинок і як його виділити та записати?
5) Як активізувати клітинку?
6) Які є способи сумування даних в ЕТ?
7) Як відображаються текстові (числові) дані в клітинці?
8) Як можна змінити формат даних в комірці?
9) Що таке автозаповнення і як ним користуватися?

Учитель оцінює відповіді учнів. Після цього учні отримують надруковані завдання для практичної роботи № 1 і уважно з ними ознайомлюються.
Завдання.
Створити таблицю КОНДВИРОБИ, яку заповнити відповідною інформацією, відредагувати та відформатувати табличні дані, застосувати автозаповнення та автосуму при створенні таблиці.

Учитель відповідає на питання учнів по суті практичної роботи. Якщо питань немає, то учні включають комп’ютер і приступають до виконання практичної роботи.

Завдання та хід практичної роботи № 1 приведено в Додатку №1.
Фрагменти практичної роботи № 1 приведено в Додатку № 3.

Після завершення виконання практичної роботи на комп’ютері учні демонструють вчителеві результати своєї роботи. На вимогу вчителя редагують вхідні дані та форматують таблицю. Пояснюють отримані результати. Роблять висновки. Захищають свою роботу, відповідаючи усно на питання вчителя по темі практичної роботи. Вчитель оцінює роботу учнів.

Підсумки.
Учні набули практичних навичок :
- по створенню таблиці;
- по введенню та редагуванню даних;
- по форматуванню створеної таблиці;
- по використанню автозаповнення та автосуми;
- по роботі з рядками та стовпцями;
- по копіюванню, переміщенню та вилученню даних;
- по збереженню таблиці на зовнішніх носіях.

Домашнє завдання.
1) Повторити за конспектом чи по підручнику пройдений матеріал по ЕТ.
2) Продовжувати освоення роботи в Excel по введенню, редагуванню та форматуванню табличних даних.


УРОК № 3.

Тема: Введення формул до електронної таблиці. Робота з аркушами. Опрацювання табличних даних.

Мета: Ознайомлення з правилами введення та редагування формул, правилами роботи з аркушами і використанням вбудованих функцій для опрацювання табличних даних.

Обладнання: Комп’ютери, проектор.

План уроку:
1. Організаційний момент. Правила ТБ при роботі на комп’ютері.
2. Опитування та аналіз помилок, допущених при виконанні практичної роботи.
3. Формули, введення та редагування.
4. Використання відносних та абсолютних адрес.
5. Вмонтовані функції, категорії, призначення.
6. Майстри вмонтованих функцій, зміна діапазонів.
7. Приклади використання вмонтованих функцій.
8. Робота з аркушами
9. Освоєння матеріалу на комп’ютері.
10. Підсумки.
11. Домашнє завдання.

Хід уроку.

На початку уроку вчитель відмічає в журналі відсутніх, проводить короткий інструктаж з ТБ при роботі на комп’ютері, аналізує помилки, які були допущені при створенні, редагуванні та форматуванні таблиці, проводить опитування з метою повторення матеріалу попереднього уроку.

Питання для опитування:
1) Для чого призначені електронні таблиці?
2) Що собою представляє ЕТ? З чого вона складається?
3) Як формується ім’я клітинки?
4) Як можна ввести дані в клітинку?
5) Яким чином можна змінити дані в клітинці?
6) Що таке діапазон клітинок і як його виділити та записати?
7) Яке призначення рядка формул?
8) Які є способи копіювання даних в ЕТ?
Вчитель оцінює відповіді учнів і після цього вони записують в зошит тему уроку.
Вчитель переходить до викладення теми уроку. Нагадує, що формула – це основний інструмент ЕТ. Завдяки використанню формул, користувач може швидко опрацьовувати великі обсяги інформації, редагуючи лише вхідні дані. А значення похідних комірок, які посилаються на ці комірки, автоматично переобчислюються згідно формул, які були занесені зазделегідь.
Отже, формули в Excel представляють собою вирази, які описують обчислення в клітинках. Використовуються для знаходження нових даних на основі даних, які знаходяться в інших комірах. Важливою властивістю ЕТ є автоматичне переобчислення результатів – якщо змінити хоч би одне вхідне дане, результати у всій таблиці переобчислюються автоматично. Формула може вміщувати константи, функції, посилання на інші комірки, знаки операцій: арифметичні, текстові, оператори відношення та оператори посилань (адресні оператори).
Арифметичні оператори призначені для виконання операцій над числами. Це такі: + (додавання), - (віднімання), * (множення), / (ділення),
^ (піднесення до степеня), % (відсоток).
При роботі з числами і текстом використовуються оператори відношення: = (дорівнює), > (більше), < (менше), >= (більше чи дорівнює),<= (менше чи дорівнює), <> (не дорівнює). Ці оператори використовуються для присвоєння виразам значень Істинно чи Хибно.
В Excel існує один текстовий оператор & (амперсенд), який об’єднує послідовність символів із різних комірок в одну послідовність.
В Excel існують також адресні оператори, які використовуються при вказанні посилань на комірки таблиці (розглядатимуться пізніше).
Введення формул.
Запис формули починається із знака “=”в рядку формул, але можна “-” чи “+”, може вміщувати оператори, константи, функції та адреси комірок. Для зміни порядку обчислень можуть бути використані круглі дужки.
Питання до класу:
1) Які є способи копіювання об’єктів в ОС Windows 98?
2) Які є способи перенесення об’єктів в ОС Windows 98?
3) Що таке буфер обміну і для чого він призначений? Як ним користуватись?
Якщо необхідно ввести одну й ту ж формулу в суміжні клітинки зручно користуватись маркером заповнення для копіювання формул. Для переміщення (копіювання) формули – перетаскування лівою (+Ctrl) або правою кнопками миші (перед цим необхідно виділити комірку чи діапазон комірок і курсор повинен прийняти вигляд товстої оконтуреної стрілки). Можна скористуватись буфером обміну, вибравши команди Вырезать чи Копировать в контексному меню виділених комірок чи натиснувши відповідні кнопками на панелі інструментів. Після цього виділені комірки обрамляються пунктирною рухомою рамкою (“бігаючі мурашки”). Це свідчить про те, що в буфер обміну занесено деяку інформацію. Активізують клітинку, починаючи з якої необхідно розташувати інформацію, і виконують команду Вставить. Цю операцію можна повторювати. Для очищення буферу обміну (вилучення “бігаючих мурашок”) необхідно натиснути клавішу Esc. Після цього неможливо скористатись командою Вставить в середовищі ЕТ (на вiдміну від Microsoft Word).
Після завершення введення формули сама формула зникає, а в активну комірку заноситься результат обчислення або повідомлення про помилку. Формулу можна переглянути чи скорегувати в рядку формул, якщо активізувати комірку з формулою. Якщо необхідно переглянути багато формул, то необхідно включити режим відображення формул. Для цього на вкладинці Вид команди Параметры в меню Сервис встановити прапорець Формулы. В цьому режимі стовпці автоматично розширяються до розмірів формул таким чином, щоб формули було краще видно. Для відміни цього режиму і повернення до звичайного режиму необхідно відключити прапорець Формулы.
Після викладення матеріалу вчитель демонструє на великому екрані основні моменти роботи з формулами: введення формули, перегляд однієї і багатьох формул одночасно, редагування формули, копіювання та переміщення формул різними способами. Для цього використовується таблиця Облік товарів.

A B C D E F
1 Облік товарів
2 Назва товару Ціна виробника Кількість Ціна Надбавка Ціна відпускна
3 Олівець 0,30 300 90,00 9,00 99,00
4 Зошит 0,80 400 320,00 32,00 352,00
5 Лінійка 0,50 150 75,00 7,50 82,50
6 Гумка 0,20 200 40,00 4,00 44,00
7 Всього 577,50

В даній таблиці використані формули та автосума.
Комірка Формула
D3 =B3*C3
E3 =D3*10%
F3 =СУММ(D3:E3)
F7 =СУММ(F3: F6)
Вчитель звертає увагу учнів на те, що при копіюванні формул автоматично змінюються адреси клітинок, які використані в формулах. Наприклад, в комірці D4 отримаємо формулу =B4*C4. Ці посилання називаються відносними. Цей вид посилань встановлюється в Excel автоматично. При використанні відносних адрес дана формула розглядається як деяка операція, при якій необхідно виконати множення двух комірок, розташованих, в даному випадку, праворуч. Але бувають випадки, коли бажано, щоб посилання на деяку комірку не змінювалося. Тоді використовуються абсолютні посилання, які не змінюються при копіюванні формул. Абсолютні адреси записуються із знаком $, який вказує, що саме в адресі не буде змінюватися при копіюванні формули. Наприклад, $A$5, $A6, B$4. Щоб змінити відносну адресу на абсолютну, необхідно після введення відносної адреси натиснути клавішу F4. Послідовні натиснення клавіші F4 виконують такі послідовні перетворення A5 -$A$5 - A$5 - $A5 - A5.
Вчитель приводить приклад використання абсолютної адреси в формулі комірки. Спочатку в комірку A1 заноситься значення 10%, а потім в комірку E3 формула =D3*$A$1. При копіюванні, наприклад, в комірці E4 маємо формулу =D4*$A$1. Для демонстрації включається режим відображення формул. Якщо змінити значення комірки A1, то в усіх формулах, які посилаються на цю комірку, одразу виконується переобчислення. Найчастіше абсолютні посилання використовують в тих випадках, коли в формулах використовується значення, яке може змінюватися. Наприклад, податок, коефіцієнт, валютний курс та інше.
На великому екрані вчитель демонструє включення режиму відображення формул для даної таблиці. Учні мають можливість спостерігати зміни, які відбулись в формулах при копіюванні (зміни в відносних і сталість в абсолютних посиланнях).

A B C D E F
1 10% Облік товарів
2 Назва товару Ціна виробника Кількість Ціна Надбавка Ціна відпускна
3 Олівець 0,30 300 =B3*C3 =D3*$A$1 =СУММ(D3:E3)
4 Зошит 0,80 400 =B4*C4 =D4*$A$1 =СУММ(D4:E4)
5 Лінійка 0,50 150 =B5*C5 =D5*$A$1 =СУММ(D5:E5)
6 Гумка 0,20 200 =B6*C6 =D6*$A$1 =СУММ(D6:E6)
7 Всього =СУММ(F3:E6)

Формули можуть вміщувати вмонтовані функції. До цих функцій відноситься автосума СУММ, з якою вже знайомі. Взагалі, функції широко використовуються в Excel для обчислень, полегшуючи процес опрацювання даних. Крім того, використання функцій позбавляє від довгих записів і понижує вірогідність помилок.
Звернення до функціїї має вигляд:
<ім’я функції>(<список аргументів>)
Список аргументів може включати різного типу аргументи, перераховані через знак ”;”( крапка із комою). Наприклад, список аргументів може складатися із констант, посиланнь на комірки, діапазонів: СУММ(1;А2;С3:С8).
Excel допускає вкладення функцій , тобто використання однієї функції як аргументу для іншої. Наприклад, СУММ(А15;МАКС(С6:С9)).
Для запису списку використовуються адресні оператори. Ними являються “:” – для запису діапазону, ”;” – для перерахування посилань на комірки, “ “(пропуск) – для задання перетину двух діапазонів. Наприклад, запис СУММ(А1:А8 А5:А9) означає, що будуть підсумовуватись значення клітинок від А5 до А8, тобто ті, що є спільними для обох діапазонів.
Вставка функції.
Функції вставляються в формули, які починаються із знака “=”. Якщо ж формула починається з функції, то знак “=” вставляється автоматично. Функцію можна вставити в формулу “вручну” або скористуватись майстром функцій. Використання майстра спрощує введення функції і позбавляє від зайвих помилок. Майстер функцій викликається відповідною кнопкою на панелі інструментів або через меню Вставка – Функция.
Діалог Майстер функцій вміщує два списка: Категории та Функции. Всі вмонтовані функції в Excel діляться на 10 категорій. Є такі категорії: фінансові, дата і час, математичні, статистичні, логічні та інші. Крім того список категорій доповнено рядком 10 недавно использовавшихся. Всього більше 200 функцій, які використовуються в Excel для різних обчислень.
В діалозі Майстра функцій під списками знаходиться рядок опису синтаксиса виділеної функції та коментарій щодо її застосування. В рядку синтаксиса ті аргументи, які виділені напівжирним шрифтом, являються обов’язковими. Якщо ці аргументи не вказати, то буде не можливим введення функції в комірку.
Після того, як вибрали категорію, а в ній потрібну функцію, необхідно клацнути по кнопці Ok. Відкриється наступне діалогове вікно майстра функцій, яке називається палітрою (панеллю) формул. Палітру формул можна викликати, якщо в рядку формул клацнути по кнопці “=”, а потім вибрати потрібну функцію із списка в лівій частині рядка формул. Аргументи можна вводити з клавіатури, але надійніше і швидше - за допомогою миші, виділяючи необхідну комірку чи діапазон комірок.
Реакцією на невірне введення формул є поява в комірках повідомлень про помилку, які починаються знаком #. Це такі повідомлення:
 # # # # # - найчастіша помилка у починаючих, коли недостатня ширина комірки для розміщення в ній числа, дати чи часу.
 #ИМЯ? – неможливо розпізнати ім’я (можливо використана кирилиця при введені адрес комірок);
 #ЗНАЧ! – некоректне використання функції (використання текстового аргументу замість числового і т.п.);
 #ЧИСЛО! – означає проблему зв’язану з представленням чи використанням чисел. Можливо в функції замість числового аргументу використано аргумент нечислового формату. Або результатом розрахунків формули є дуже велике по модулю число (більше 1037);
 # ССЫЛКА! – означає наявність проблеми з посиланнями, які використанні в формулі;
 #ДЕЛ/0! – спроба ділення на 0 (можливо використано посилання на пусту комірку чи комірку з нульовим значенням);
 #ПУСТО! – в посиланні задана пуста множина комірок. Можливо помилка в визначенні перетину двух діапазонів. Наприклад, в виразі (А3:А6 С4:С8) пропуск замість «;»;
 # Н/Д – скорочено від терміна «невизначені дані». Це значення інколи спеціально вводять в комірки, щоб запобігти обчисленню в цих комірках (наприклад, при відсутності даних).
Розгладаються приклади використання майстра функцій для введення до формул найбільш вживаних функцій (СУММ, МИН, МАКС, COS, SIN, КОРЕНЬ та інші. Звертається увага на коригування діапазону клітинок за допомогою миші. Демонстрація відбувається на таблиці Облік товарів. Таблиця доповнюється рядками Мінімальна, Максимальна. В відповідні клітинки заносяться функції МИН та МАКС.
Кожна Робоча книга складається з Робочих аркушів, які пронумеровано (Лист1, Лист2 і т.д.). Ці імена аркушам програма присвоює по замовчуванню. Імена аркушів позначені на вкладинках аркушів в нижній частині екрана. Для переміщення між аркушами досить клацнути по ярличку необхідного аркуша. Вкладинка активного аркуша підсвічена яскравіше інших. По замовчуванні нова книга вміщує три аркуші. Аркуші можна добавляти, переставляти місцями, перейменовувати, копіювати та вилучати. Для цього зручно скористуватись контекстним меню вкладинки аркуша. Всі ці пояснення демонструються на великому екрані.
Вчитель звертає увагу учнів на таку категорію функцій, як Дата и время, які дозволяють вводити дати чи опрацьовувати їх. Наприклад, функція Сегодня, Дата, Месяц та інші. Крім того в Excel є формати даних – Дата, Время. Якщо для комірки встановлено формат даних Дата, то при введені числа, воно перетворюється в дату відповідного формата. Наприклад, число 35 може перетворитися в дату 4.02.1900 (відлік починається з 01.01.1900 року). Учням пропонується самостійно освоїти роботу з датами та часом.
По мірі викладення матеріалу учні опрацьовують новий матеріал на комп’ютері. По мережі завантажують файл Облік товарів, який вміщує таблицю з вхідними даними. Учні вводять формули для обчислення потрібної інформації. Виконують їх копіювання, перегляд та редагування. Відпрацьовують використання в формулах абсолютних адрес та вмонтованих функцій на цій же таблиці. Перейменовують та переміщують аркуші, добавляють та вилучають аркуші.

Підсумки.
 На уроці учні ознайомились:
- з призначенням формул та вмонтованих функцій;
- з використанням відносних та абсолютних посидань.
 Учні навчились:
- вводити, редагувати та копіювати формули;
- вставляти функції до формул за допомогою майстра функцій;
- використовувати в формулах відносні та абсолютні посилання комірок;
- включати/виключати режим виводу формул на екран;
- виконувати операції з аркушами.
Домашнє завдання.
1. Вивчити за конспектом чи по підручнику відповідний розділ.
2. Освоїти роботу в Excel по введенню формул та функцій, їх редагуванню, перегляду та копіюванню з використаннях відносних та абсолютних адрес.
3. Повторити введення, редагування та форматування даних в Excel, автозаповнення арифметичної прогресії.
4. Підготуватися до практичної роботи по введенню формул та функцій з відносними та абсолютними посиланнями на комірки.

УРОК № 4.

Тема: Практична робота № 2. “Опрацювання табличної інформації за допомогою вбудованих функцій та операцій ЕТ”.

Мета: Набуття практичних навичок по введенню формул та використанню вбудованих функцій та операцій табличного процесора при опрацюванні табличних даних.

Обладнання: Комп’ютери.

Час: 30 хвилин.

План уроку:
1. Організаційний момент. Правила ТБ при роботі на комп’ютері.
2. Опитування.
3. Отримання завдання для практичної роботи .
4. Включення комп’ютера.
5. Виконання практичної роботи.
6. Звіт про виконану роботу.
7. Захист роботи.
8. Виключення комп’ютера.
9. Підсумки.
10. Домашнє завдання.

Хід уроку.

На початку уроку вчитель відмічає в журналі відсутніх, проводить короткий інструктаж з ТБ при роботі на комп’ютері, проводить коротке опитування з метою повторення матеріалу попереднього уроку, знання якого необхідні для виконання практичної роботи на комп’ютері.

Питання для повторення:
1) Як можна ввести формулу в комірку?
2) Яким чином можна переглянути та змінити формулу в комірці?
3) Як переглянути всі формули даної таблиці?
4) Яким чином можна вставити функцію в формулу?
5) Які є категорії функцій в Excel?
6) Які ви знаєте адресні оператори і для чого вони використовуються?
7) Які операції можна виконувати з аркушами?

Учитель оцінює відповіді учнів. Після цього учні отримують надруковані завдання для практичної роботи № 2 і уважно з ними ознайомлюються.

Завдання:
1) Створити таблицю ОБЛІК УСПІШНОСТІ, яку заповнити відповідною інформацією для 5 учнів та застосувати вмонтовані функції.
2) Створити таблицю ВІДОМІСТЬ ЗАРОБІТНЬОЇ ПЛАТИ, яку заповнити відповідною інформацією для 4 співробітників та ввести формули, які необхідні для обчислення зарплатні, використавши абсолютне посилання на комірку із значенням кількості календарних робочих днів.

Учитель відповідає на питання учнів по суті практичної роботи. Якщо питань немає, то учні включають комп’ютер і приступають до вик

Категория: Інформатика | Добавил: referatwm
Просмотров: 460 | Загрузок: 947 | Рейтинг: 0.0/0