Главная » Файлы » Для вчителя » Світова література [ Добавить материал ]

Конспект уроку: Політ крізь віки. Життєвий і творчий шлях М.Ю. Лермонтова
[ Скачать с сервера (40.5 Kb) ] 03.12.2010, 17:57
Тема: Політ крізь віки. Життєвий і творчий шлях М.Ю. Лермонтова

Мета:
поглибити знання учнів про життя і творчість М.Ю. Лермонтова, виконавши спільний проект і створивши шкільну базу даних з теми у вигляді класифікованих матеріалів у друкованому та електронному варіантах, представити результати своєї роботи;

формувати навички створення проектів, розвивати творчі здібності, асоціативне мислення, вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки;

сприяти особистісному сприйняттю творів М.Ю. Лермонтова, вихованню любові до поетичного слова.

Епіграф: В душі моїй, як в океані,
Надій розбитих скарб лежить
М.Ю. Лермонтов

Тип уроку:
захист виконаного проекту.

Хід уроку

І. Вступне слово вчителя, оголошення теми, мети, мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми вирушаємо назустріч Лермонтову – самому молодому генію Росії. Сталося так, що йому судилося прожити ще менше, ніж його улюбленому поетові О.С.Пушкіну, і його життя також обірвала куля. Та саме Лермонтов продовжив справу Пушкіна. Його поетичне слово летить до нас крізь віки. Постарайтеся не розминутися з ним, аби згодом не шкодувати, що втратили щось надто важливе і цінне. Це залежить від кожного з нас.
Ще підлітком юний Лермонтов написав заповіт, у якому просив поховати його сухою яблунею. „Покладіть камінь, - заповідав він, - і нехай на ньому нічого не буде написано, коли одного імені мого не досить буде, щоб дати йому безсмертя.” Імені виявилося досить.
Якраз сьогодні ми і з’ясуємо, що ж зробило ім’я Лермонтова безсмертним, представивши результати спільної роботи над проектом „Політ крізь віки. Життєвий і творчий шлях М.Ю.Лермонтова.”
ІІ. Захист проекту
1) Слово групі біографів. Повідомлення учня про дитячі роки М.Ю. Лермонтова.
2) Презентація на тему „М.Ю. Лермонтов і Тархани” (13 років, майже половину свого життя, поет прожив у Тарханах Пензенської губернії).
3) Повідомлення учня „Навчання у Москві і початок літературної діяльності”, „Петербурзький період життя”
4) Слово вчителя.
Найдостовірніший портрет М. Лермонтова – його твори. За словами М.Добролюбова, „десять віршів Лермонтова скажуть вам усе про його характер, погляди, спрямування...” Справді, рядки поезій Михайла Юрійовича – це ліричний щоденник. Пропоную погортати його, щоб зрозуміти поета.
Пригадайте, які твори Лермонтова вам уже відомі з курсу зарубіжної літератури 7 кл.?
Один з них („Парус”) був покладений на музику композитором Варламовим і став романсом. Давайте послухаємо, що він нам розповість про поета. А щоб краще зрозуміти, уявіть себе на узбережжі моря... Хвилі то перекочуються одна через одну, то лягають, і море заспокоюється... Біліє парус одинокий...
5) Звучить романс Варламова на слова М. Лермонтова „Парус”
- Про яку людину розповідає вірш? (Бентежну, яка прагне боротьби, випробувань, хоче бурі, щоб жити повнокровним життям)
- Чи передає музика основний настрій вірша?
- Отже, який він, ліричний герой віршів Лермонтова? (Людина самотня, яка страждає від розлуки з батьківщиною, яка прагне бурі).
6) Учень з творчої групи представляє малюнок-асоціацію на тему „М.Ю. Лермонтов”
7) Герой творів М.Ю. Лермонтова (пригадайте Мцирі!) – типовий романтик. Зв’язки Лермонтова з романтизмом досліджувала учениця. Їй надається слово.
8) Історична довідка. Історична обстановка в Росії І половини ХІХ ст. і її вплив на долю поета.
Лермонтов не був особисто знайомий з Пушкіном, але знав і високо цінував його творчість. Страшна звістка про смерть Пушкіна настільки вразила його, що він написав вірш „Смерть поета”. Цей вірш розійшовся у день смерті Пушкіна у рукописному вигляді з підписом „Поручик лейб-гвардії Лермонтов”. Тоді це ім’я нікому ні про що не говорило. А вже наступного дня він став відомий як поет. Саме Лермонтов підхопив знамено російської поезії, яке випало з рук помираючого Пушкіна. Але вірш „Смерть поета” приніс Лермонтову не тільки славу, а й став причиною його заслання на Кавказ. Лермонтовський вірш звучав як сміливе звинувачення царському самодержавству. І такого різкого тону не було навіть у Пушкіна!
9) Учитель читає напам’ять вірш „Смерть поета”.
10) Обурений відвертими звинуваченнями цар Микола І сказав : „Мы поступим с ним согласно закону”, і Лермонтова було переведено в драгунський полк, який брав участь у війні на Кавказі.
11) Повідомлення учня „Лермонтов і Кавказ”.
12) А зараз давайте перегорнемо ще одну сторінку ліричного щоденника поета. Напередодні другого заслання на Кавказ за участь у дуелі з де Барантом у салоні Карамзіних зібралися друзі, знайомі, щоб попрощатися з Лермонтовим. Саме тоді, дивлячись у вікно на хмарки, що пливуть по небу, поет написав вірш і прочитав його зі сльозами на очах...
13) Учень читає вірш „Хмари”
Поясніть асоціацію, покладену в основу поезії: Лермонтов перед від’їздом на Кавказ і хмарки, що пливуть по небу. Що їх об’єднує? А що їх відрізняє? (Батьківщина, страждання хмаркам невідомі, вони холодні і вільні – символ волі і вічного блукання)
14) У творах Лермонтова все частіше звучать мотиви самотності, розчарування, недосконалості світу. Вони відчутні у поезіях „Дума”, „І нудно, і сумно...”, „На півночі хмарній...”. Але справжнім шедевром лірики Лермонтова вважають вірш „Выхожу один я на дорогу…” , у якому поет довірливо відкриває читачам свою незахищену душу, ділиться своїми думками вголос, висловлює найзаповітніші бажання та щиро радіє красі.
Виразне читання напам’ять поезії „Выхожу один я на дорогу…”
- Про які відчуття говорить ліричний герой? (Йому важко, боляче, він прагне свободи і спокою, він усвідомлює власну самотність і не бачить сенсу в активному житті).
- Що є тим бальзамом, що лікує душу людини? (Краса природи, в ній герой знаходить утіху, розраду).
- Доберіть власні асоціації, за допомогою яких ви мали б змогу передати стан душевного неспокою, тривоги чи суму. Це може бути картина природи, будь-який предмет чи жива істота.
15) Тривога Лермонтова не була безпідставною. На Кавказі Лермонтов зупинився у місті П’ятигорську. Тут і трапилося непоправне. Повідомлення учня „Дуель з Мартиновим”.
16) Учениця читає твір-асоціацію на тему „Лермонтов”
- А які асоціації виникають у вас щодо Лермонтова як письменника чи як людини? Висловіть їх одним словом чи словосполученням (Перерваний політ, недоспівана пісня, поетичні перли...)
17) Доля Лермонтова має дещо спільне з долею іншого генія – нашого національного пророка Т.Г.Шевченка. Цю тему досліджувала учениця
Повідомлення „Дві долі геніальних поетів двох народів”
Мені б хотілося, щоб саме ці Шевченкові слова стали оптимістичним завершенням нашої розмови про Лермонтова:
... Жива
Душа поетова святая,
Жива в святих своїх речах,
І ми, читая, оживаєм,
І чуєм бога в небесах.

Рефлексія (аналіз власної та колективної діяльності та пов’язаних з нею відчуттів) – відповіді на запитання анкети.

Анкета учасника проекту _____________
1. Чи зацікавила тебе участь у проекті?
2. Від чого залежала зацікавленість?
а) можливість самостійної роботи;
б) спілкування з однокласниками в позаурочний час;
в) цікава проблема;
г) пошуково-дослідницька робота;
д) свій варіант відповіді_________
3. Який етап у роботі був найкращим?
а) планування;
б) збирання інформації;
в) підготовка виходу проекту;
г) презентація;
д) свій варіант відповіді__________________
4. Чого навчився під час роботи над проектом?__________________
5. Оцінити свою роботу в проекті і свій внесок у нього:
а) задоволений собою;
б) не зовсім задоволений собою;
в) зовсім не задоволений собою;
г) даремно витратив час;
д) свій варіант___
6. Що, на твою думку, треба змінити, щоб робота над наступним проектом була цікавішою?_________

Домашнє завдання: прочитати поезії „Дума”, „І нудно, і сумно”, підготуватися до аналізу лірики, один вірш (за вибором) вивчити напам’ять.

Категория: Світова література | Добавил: referatwm
Просмотров: 1689 | Загрузок: 398 | Рейтинг: 3.7/7