ВСТУП
Перед вивченням цього розділу необхідно виконати деякі підготовчі роботи:
Встановити на комп’ютері програму Eserv для створення мережі Інтранет (у разі її відсутності можна встановити на одному з комп’ютерів веб-сервер, поштовий сервер, сервер новин та файловий сервер).Створити облікові записи для вчителя та всіх учнів. Настроїти поштовий сервер, в якому створити локальний домен для користування в мережі.Настроїти сервер новин, створити локальні групи новин, з якими планується працювати на уроках.Настроїти веб-сервер, на якому задати віртуальні веб-каталоги, до яких будуть підключатися користувачі через броузер.
Створити веб-вузол, який помістити на один з віртуальних каталогів. Інформацію з веб-вузла учні повинні будуть використовувати і при вивченні нового матеріалу, і при виконанні практичних робіт.Настроїти файловий сервер, на який помістити декілька файлів для вивчення теми «Файловий сервер».
Налаштувати учнівські комп’ютери для роботи в мережі Інтранет.
Встановити і настроїти на всіх комп’ютерах програму Intranet Chat для інтерактивного спілкування користувачів.Третій урок з цього розділу – «Створення, відправлення та отримання електронного повідомлення» – взятий з практичного досвіду. Якщо є можливість, то при підготовці до цього уроку потрібно створити потрібну кількість скриньок на зовнішньому сервері для обміну поштою між відповідними комп’ютерами двох шкіл. Також потрібно настроїти програми для інтерактивного спілкування між вчителями під час уроку. Це може бути, наприклад, Інтернет-пейджер. Так як між комп’ютерами шкіл нашого міста є локальна мережа, то ми використали програму PicoPhone, яка дозволяє створити голосовий чат між комп’ютерами локальної мережі. У разі проведення звичайного уроку використовуються вже наявні поштові адреси і учні відправляють повідомлення своїм однокласникам.
УРОК 1
Тема: Глобальна мережа Інтернет. Ідентифікація комп’ютерів у мережі. Протоколи передавання інформації. Способи під’єднання комп’ютерів до глобальної мережі. Основні послуги глобальної мережі.
Мета: сформувати в учнів основні поняття мережі Інтернет, основні етапи історії розвитку Інтернет, принципи ідентифікації комп’ютерів в мережі та основні протоколи мережі, розглянути основні послуги глобальної мережі; продовжувати розвивати в учнів логічне мислення, науковий світогляд на основі знань про глобальну мережу Інтернет; виховувати інформаційну культуру учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: комп’ютерний клас, LCD-проектор, набір сторінок з теоретичним матеріалом в мережі Інтранет.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань учнів
• Що таке комп’ютерна мережа?
• Які види мереж ви знаєте?
• Що ви знаєте про мережу Інтернет?
II. Мотивація навчальної діяльності і повідомлення теми, мети і завдань уроку
Необхідність вивчення мережі Інтернет, як гігантського сховища інформації, засобу спілкування та обміну інформацією.
Розглянути план уроку.
1. Поняття про Інтернет. Основні послуги Інтернет.
2. Принципи будови Інтернет.
3. Ідентифікація комп’ютерів у мережі.
4. Основні протоколи мережі.
5. Історія розвитку мережі Інтернет.
6. Способи під’єднання комп’ютерів до мережі Інтернет.
7. Закріплення вивченого матеріалу.
III. Сприймання і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
1. Поняття про Інтернет.
Інтернет — це добровільне об'єднання тисяч мереж і мільйонів комп'ютерів по всьому світу, що дозволяє обмінюватися інформацією між ними.
Internet надає багато послуг. Основними й найпопулярнішими з них є: електронна пошта, групи новин UseNet, всесвітня інформаційна служба Web, служба обміну файлами FTP, служба віддаленого доступу Telnet, служби, що забезпечу¬ють «живе» спілкування, аудіо- і відеомовлення в Internet.
2. Принципи будови Інтернет.
У Інтернет основні лінії, по яких інформація передається з кінця в кінець країни, об'єднуються під загальним поняттям хребта (backbone). Хребет Інтернет формується з мереж великих телекомунікаційних компаній. Сполучені один з одним, ці мережі є надшвидкісною магістраллю, що перетинає США і що тягнеться до Європи, Азію і на інші континенти.
У Сполучених Штатах є п'ять точок, куди сходяться всі основні магістралі Інтернет (на зразок того, як всі потяги в колишньому СРСР сходилися до Москви). Ці точки розташовані в Сан-Франциско, Сан-Хосе, Чикаго, Нью-Йорку і Вашингтоні. Три з них прийнято називати NAP (Network Access Point - точка доступу до мережі), а дві інші - МАЕ (Metropolitan Area Exchange - мережева станція мегаполісу), проте функція і у тих, і у інших одна і та ж: за допомогою високопродуктивного мережевого устаткування сполучати хребет з місцевими мережами. Ці мережі належать дрібнішим компаніям (провайдерам), які, у свою чергу, продають доступ до Інтернет своїм локальним клієнтам - фірмам і приватним особам.
3. Ідентифікація комп’ютерів у мережі.
Кожний комп'ютер, підключений до Internet, повинен мати свою адресу. В Internet використовуються два типи адрес: цифрові або IP-адреси і доменні (від англ. domain — галузь, сфера). Розглянемо структуру кожного з цих типів.
IP-адреса за змістом подібна до поштового індексу, що містить інформацію про місто (перші дві цифри) і поштове відділення в ньому (останні три цифри). IP-адреса є послідовністю з чотирьох чисел, розділених крапками.
Наприклад: 25.34.100.8.
Кожне з чисел займає 1 байт = 8 бітів (тому їх часто називають октетами), тобто може набувати значень від 0 до 255. Ліва частина IP-адреси визначає конкретну мережу в Internet і називається ідентифікатором мережі (англ. network ID). Права частина IP-адреси визначає конкретний комп'ютер у цій мережі й називається ідентифікатором комп'ютера (англ. host ID). Для адресування використовуються три класи IP-адрес: А, В і С Клас ІР-адреси визначає, скільки октетів відводиться під адресу мережі і скільки під адресу комп'ютера.
IP-адреси класу А призначені для роботи з невеликою кількістю (до 126) мереж, які містять велику кількість комп'ютерів (до 16 777 214). Тому в таких адресах один октет - найлівіший - задає адресу мережі, а три правих - адресу комп'ютера в цій мережі.
IP-адреси класу В призначені для роботи із середньою кількістю мереж (до 16 384), що містять середню кількість комп'ю¬терів (до 65 534). У таких адресах два лівих октети - це ідентифікатор мережі, а два правих - ідентифікатор комп'ютера.
IP-адреси класу С призначені для роботи з великою кількістю мереж (до 2 097 092), що містять малу кількість комп'ютерів (до 254). У таких адресах три лівих октети містять ідентифікатор мережі, а крайній праворуч - ідентифікатор комп'ютера.
Належність до класу IP-адреси визначають за значенням першого октету: якщо у першому октеті число від 1 до 126 - це ІР-адреса класу А, якщо від 128 до 191 — класу В, якщо від 192 до 223 — класу С.
Залежно від вашого мережевого провайдера, ваша IP-адреса може або залишатися незмінною при кожному підключенні до Інтернет, або змінюватися від сеансу до сеансу.
Проте з погляду людини існування однієї тільки чисельної адресації виявилося незручним - з таким же успіхом ми могли б пронумерувати всі міста на планеті, але вони мають назви. Тому в Інтернет були введені домени з іменами, крапками, що розділяються (наприклад, www.cnet.com). Звернення до такого домена в першу чергу прямує до так званого сервера імен доменів (Domain Name Server - DNS), який на ім'я домена відновлює IP-адресу і переадресовує запит за цією адресою. Так, наприклад, ви можете запитати у браузера сторінку з адресою http://www.cnet.com/ або http://204.162.80.183/, і результат буде одним і тим же. Слід зазначити, що звичайно один домен містить декілька IP-адрес, - якщо яка-небудь компанія тримає, наприклад, 38 Web-серверів, всі вони можуть бути об'єднані в один домен.
4. Основні протоколи мережі.
У основі роботи Інтернет лежить мережевий протокол TCP/IP - загальноприйнята система кодування, що дозволяє комп'ютерам обмінюватися даними по мережі в зрозумілій один для одного формі. Як неважко відмітити, термін TCP/IP складається з двох частин: TCP (Transmission Control Protocol - протокол управління передачею даних) і IP (Internet Protocol - протокол Інтернет). Кожен комп'ютер в Мережі «розуміє» ці два протоколи і використовує їх для передачі даних за певним маршрутом. Спочатку TCP розбиває інформацію - електронний лист, HTML-документ або що-небудь ще - на невеликі фрагменти, які називають пакетами. Кожний з пакетів поміщується в «електронний конверт» з адресами одержувача і відправника. Тепер до справи береться IP-протокол, який повинен визначити, як краще всього доставити електронний пакет з пункту А в пункт В. Для кожного пакету окремо він знаходить шлях, що проходить через ряд маршрутизаторів, - подібно тому, як звичайні листи на шляху від відправника до одержувача проходять через декілька поштових відділень.
Маршрутизатор аналізує адресу одержувача і передає пакет наступному маршрутизатору, розташованому в потрібному напрямі. Якщо ваш електронний лист було розбито на декілька пакетів, кожний з них міг дістатися до місця призначення по своєму маршруту. Проте ви про це так і не дізнаєтеся, оскільки при їх отриманні в кінцевому пункті знову вступає в справу TCP-протокол. Він переконується, що всі пакети дійшли непошкодженими, а потім збирає з них первинне повідомлення.
TCP/IP - це найважливіший зі всієї безлічі протоколів Інтернет.
Крім нього відмітимо основні протоколи, які за допомогою протоколу TCP/IP передають інформацію по мережі Інтернет:
HTTP (HyperText Transfer Protocol) – для передачі гіпертексту;
FTP (File Transfer Protocol - протокол передачі файлів;
SMTP (Simple Mail Transfer Protocol - простий протокол для передачі пошти.
5. Історія розвитку мережі Інтернет.
Історія не дає нам права назвати засновником Інтернет яку-небудь конкретну людину або організацію.
Все почалося в 1962 році, коли доктор Ліклайдер з Массачусетського технологічного інституту (MIT) написав серію доповідних записок про концепцію «Галактичної мережі». У них він описував глобальну мережу, по якій будь-який користувач міг би передавати дані і програми. Через пару місяців Ліклайдер очолив комп'ютерну дослідницьку програму в агентстві АRРА Міністерства оборони США. Ця установа багато в чому визначила розвиток Інтернет, фінансуючи первинні розробки.
У 1961 році декілька незалежних дослідницьких груп почали дослідження у області комутації пакетів, які у результаті привели до створення TCP/IP - основного протоколу, який використовується в Інтернет і сьогодні.
У 1967 році Лоуренс Роберті зі все тієї ж ARPA опублікував статтю «План для ARPANet». Ґрунтуючись на результатах досліджень у області комутації пакетів, він запропонував архітектурні рішення для глобальної мережі, названої ним ARPANet.
У 1968 році компанія BBN Planet (у той час вона ще називалася по-іншому) інтенсивно займалася розробками пристрою, здатного переадресовувати дані в ARPANet (сьогодні ми назвали б його маршрутизатором). До кінця 1969 року пристрій пройшов перші тести в Університеті Каліфорнії в Лос-Анджелесі (UCLA) і Стенфорде.
Протягом декількох подальших років урядові агентства, університети і приватні компанії продовжували працювати над розвитком Інтернет, винаходивши нові протоколи і архітектуру. Перше представлення широкій публіці Інтернет і електронної пошти відбулося в 1972 році на комп'ютерній конференції по Інтернет. У 1973-74 роках був створений TCP/IP-протокол практично в його сучасній формі, хоча авторська група і продовжувала роботу над ним до початку 80-х.
Як тільки проблема протоколів була вирішена, розробники зайнялися створенням ПО для реалізації всіляких функцій Інтернет. У середині і кінці 70-х з'явилися програми для віддаленого доступу до комп'ютерів і файлів (Telnet), передачі файлів по мережі (FTP) і для електронної пошти. У 1979 році як наслідок Unix-буму виникла система новин Usenet. І нарешті, в 1989 році відбулося народження World Wide Web.
У 1990 році уряд США офіційно розформував ARPA-Net, передавши контроль за хребтом Інтернет Національної академії наук (National Science Foundation, NSF). У свою чергу, в 1995 році NSF поступилася управлінням Інтернет консорціуму з найбільших комерційних мережевих компаній.
6. Способи під’єднання комп’ютерів до мережі Інтернет
1. Модемний.
2. Виділена лінія.
3. Мережевий.
4. Радіочастотний.
5. Оптичний.
Провайдер - це організація, яка надає користувачам доступ в Інтернет.
IV. Узагальнення і систематизація знань
1. Робота в мережі Інтранет.
2. Питання для перевірки:
• Що таке Інтернет?
• Які є способи підключення до мережі?
• Що таке провайдер?
• Які основні послуги мережі Інтернет?
• Що таке протокол?
V. Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання
Вивчити конспект. Виписати в зошит список років, які залишили слід в історії Інтернет.
УРОК 2
Тема: Електронна пошта. Поштові стандарти. Електронна адреса. Основні можливості поштових програм. Адресна книга.
Мета: Розглянути поштові протоколи; сформувати в учнів основні поняття електронної пошти, основні операції з поштою, основні правила роботи з поштовим клієнтом; продовжувати розвивати в учнів логічне мислення, науковий світогляд на основі знань про глобальну мережу Інтернет; виховувати інформаційну культуру учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: комп’ютерний клас, LCD-проектор, набір сторінок з теоретичним матеріалом в мережі Інтранет.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань учнів
• Що таке Інтернет?
• Які основні послуги Інтернет можете назвати?
• Який протокол є основним в мережі Інтернет?
II. Мотивація навчальної діяльності і повідомлення теми, мети і завдань уроку
Необхідність вивчення електронної пошти як могутнього засобу для передавання інформації на відстані.
Розглянути план уроку.
1. Принципи роботи електронної пошти.
2. Будова електронної адреси.
3. Основні протоколи пошти.
4. Основні операції з поштою.
5. Робота з поштовим клієнтом.
6. Корисні поради.
7. Закріплення вивченого матеріалу.
III. Сприймання і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
1. Принципи роботи електронної пошти.
Електронна пошта, або, як її ще називають, E-mail (від англ. electronic - електронна, mail - пошта) - служба Інтернет для передачі текстових повідомлень та прикріплених до них файлів у вигляді листів. Електронна пошта є однією з найбільш використовуваних. Її схожість на звичайну пошту полягає в тому, що обидві передають повідомлення. Основною перевагою електронної пошти є її швидкість: електронний лист потрапляє в «поштову скриньку» адресата одразу ж після відправлення і зберігається там до прочитання. Відмінність між звичайною та електронною поштою ще полягає в тому, що електронні листи - і будь-які додатки до них - розбиваються на дрібні шматочки, названі пакетами, які добираються до одержувача незалежно один від одного (у поштовій аналогії це означало б, що кожен лист розбирається по сторінках, які потім відправляються окремо поодинці і тій же адресі). По дорозі пакети передаються від сервера до сервера до тих пір, поки вони не потрапляють до кінцевого одержувача. Оскільки різні пакети добираються до адресата різними маршрутами, вони можуть поступити до нього в неправильному порядку. Але як тільки всі пакети прибудуть, з них збирається первинне повідомлення. Звичайно весь цей складний процес, який ми так довго описували, займає менше хвилини, навіть якщо адресати знаходяться на різних кінцях планети.
Цінною перевагою електронної пошти в порівнянні із звичайною є можливість розсилки одного повідомлення за багатьма адресами відразу; все, що потрібно для цього зробити, - це перерахувати всіх ваших адресатів у відповідному полі E-mail програми. Це знайшло відображення ще в одній з важливій можливості електронної пошти - списках розсилки (англ. mailing lists). Вони полегшують листування з іншими користувачами Internet, які мають спільні інтереси. Повідомлення, відправлене на поштовий сервер, буде розіслане всім, хто підписався на цей список розсилки, тобто його отримають одразу тисячі користувачів. Підписатися на такі списки може кожний, хто має поштову адресу в Internet.
2. Будова електронної адреси.
Адреса містить ім'я комп'ютера та ім'я конкретного користувача цього комп'ютера, якому адресоване повідомлення.
Електронні скриньки розміщуються на спеціальних комп'ютерах - поштових серверах. Для кожної скриньки на поштовому сервері відводиться спеціальне місце. На одному поштовому сервері не може бути двох скриньок з однаковими назвами.
Електронна адреса складається з двох частин, розділених знаком @ (читається «ет»). Наприклад:
Alex@ukrbiz.net
Aleх - ім’я скриньки, ukrbiz.net - доменне ім'я поштового сервера, на якому знаходиться ця скринька. Повідомлення, що надіслані за цією адресою, будуть передані на комп'ютер з іменем ukrbiz.net користувачу на ім'я Aleх (малі та великі літери не розрізняються).
Щоб отримати власну скриньку, існує два способи: 1) більшість провайдерів при підключенні користувача до Інтернет надає йому поштову скриньку на своєму сервері; 2) в Інтернет існує величезна кількість безкоштовних поштових серверів, на яких можна створити потрібну кількість скриньок. Перший варіант зручний швидкістю отримання пошти, так як ви напряму з'єднані з комп'ютером провайдера. Другий варіант зручний для доступу до скриньки з різних комп'ютерів: перебуваючи в іншому місті чи, навіть, країні, ви можете зайти на сайт цього поштового сервера, переглянути пошту та відправити відповіді.
3. Основні протоколи пошти.
• SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) - простий протокол для передачі пошти.
• POP3 (Post Office Protocol 3) – протокол прийому і накопичення пошти.
• IMAP (Internet Message Access Protocol) – протокол доступу до повідомлень Інтернет, для переглядання листів прямо на сервері.
• HTTP (HyperText Transfer Protocol) – для передачі пошти у вигляді гіпертексту.
4. Основні операції з поштою.
• Створення
• Відправлення
• Копія (при отриманні листа адресати будуть бачити, що вони - не єдині адресати цього листа).
• Прихована копія (при отриманні листа ці адресати будуть бачити звичайних адресатів, а адресати, що отримали звичайні копії не знатимуть про приховані копії).
• Прийом
• Відповідь
• Відповідь всім (при створенні відповіді в список адресатів додаються адреси тих, кому відправлені копії старого листа).
• Пересилання (використовується тоді, коли лист треба переслати на іншу скриньку).
• Видалення (видалені листи поміщуються в кошик, звідки їх можна відновити у разі потреби або знищити назавжди).
5. Робота з поштовим клієнтом.
Поштовий клієнт – це програма для обробки електронної пошти та її обміну з поштовим сервером.
Приклади:
• Microsoft Outlook
• Outlook Express
• The Bat!
• Eudora
• Netscape Messenger.
При першому запуску поштового клієнта потрібно зареєструвати свою скриньку в програмі - створити обліковий запис (в меню Сервис вибрати пункт Учетные записи).
Для роботи із скринькою в поштовому клієнті міститься декілька папок, з них 5 - головних:
Вхідні (Входящие, Inbox) - для пошти, що надійшла.
Вихідні (Исходящие, Outbox) - для пошти, що готова для відправлення.
Відправлені (Отправленные) - копії відправлених листів.
Видалені (Удаленные) - для видалених листів.
Чорновики (Черновики) - для незакінчених листів.
Користувач може створити свої папки для сортування листів.
6. Корисні поради.
1. Якщо ви платите за час перебування в Інтернеті, то при роботі з електронною поштою його можна звести до мінімуму. Для цього спочатку у відключеному режимі готують всі листи і поміщують їх у папку Исходящие (для цього в меню Файл вибрати пункт Отправить позже). Коли вся пошта готова до відправлення, підключитись до Інтернет і після цього натиснути кнопку Доставить почту - ваші листі відправляться на ваш SMTP-сервер для відправлення, а поштовий клієнт забере з РОР3-сервера листи, що надійшли на вашу адресу. Після завершення процедури передачі листів можна відключатись від Інтернет і переглядати листи в автономному режимі.
2. Використовуючи адресну книгу, можна швидко вводити імена адресатів у нових листах, вибравши їх зі списку. Для цього використовують кнопку Контакты у відповідному вікні або кнопку Адреса. Для занесення автора надісланого листа, виконайте правий клік на листі і виберіть пункт Добавить отправителя в адресную книгу.
3. Якщо після доставляння пошти надійшли нові листи, то їх кількість вказується в дужках після папки Входящие, відкривши папку ви їх легко знайдете, так як заголовки непрочитаних листів виділяються жирним шрифтом.
4. Якщо в заголовку листа ви бачите значок скріпки, то це означає, що до повідомлення прикріплені один чи декілька файлів. У віні виділеного файлу натисніть велику кнопку-скріпку і виберіть пункт Сохранить.
5. Обов'язково вказуйте тему повідомлення - багато людей не звертають уваги на листи без теми.
6. Не відкривайте вкладення листів від адресатів, яких ви не знаєте або не впевнені в них - це можуть бути листи з прикріпленими шкідливими програмами.
7. Не пишіть в листах того, чого б не хотіли самі прочитати. Людина, прочитавши це у вашому листі, може більше не захотіти з вами листуватися.
8. Отримавши листа, намагайтеся якнайшвидше дати відповідь. Людина оцінить те, як ви швидко відреагували, і розумітиме, що ви її поважаєте.
9. Не вкладайте до листів файли великого розміру (декілька мегабайт) без попередньої згоди з адресатом. Пересилка вашого файлу з поштового сервера при невисокій якості зв'язку може ускладнити передачу інших файлів.
IV. Узагальнення і систематизація знань
1. Робота з поштовим клієнтом в мережі Інтранет.
2. Питання для перевірки:
• Що таке електронна пошта?
• З яких частин складається електронна адреса?
• Як називається програма для роботи з електронною поштою?
• Які основні операції з поштою?
V. Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання
Вивчити конспект. Виписати в зошит основні операції з електронною поштою з мережі Інтранет.
УРОК 3
Тема: Створення, відправлення та отримання електронного повідомлення.
Мета: закріпити в учнів основні поняття електронної пошти, сформувати в учнів навички проведення основних операцій з електронною поштою: створення, зберігання, перегляд, відправлення та отримання електронних повідомлень; закріпити в учнів призначення папок поштового клієнта; сформувати в учнів вміння і навички створення облікового запису; розвивати логічне мислення та формувати вміння і навички роботи з мишею; виховувати інформаційну культуру учнів.
Тип уроку: урок розвитку і закріплення, формування навичок і вмінь (тренувальний урок).
Апаратне та програмне забезпечення:
комп’ютерний клас, проектор, інтерактивна дошка, локальна мережа класу, локальна мережа міста, поштовий клієнт Outlook Express, тестова оболонка з тестом, картки з тестом, учнівські графічні файли-привітання, файл з емблемою школи, програма для зв’язку по локальній мережі PicoPhone, мікрофон, колонки.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань і практичного досвіду учнів
1) Запитання для учнів.
• Що таке електронна пошта?
Відповідь: Електронна пошта (або e-mail) – це служба Інтернет для обміну текстовими повідомленнями та прикріпленими до них файлами.
• Що таке поштовий клієнт?
Відповідь: Поштовий клієнт – це програма для роботи з електронною поштою.
• Яка будова електронної адреси?
Відповідь:
„ім’я_поштової_скриньки_користувача”@„доменне_ім’я_поштового_сервера”
• Які основні операції з поштою?
Відповідь: створення, відправлення, отримання, створення копії, створення прихованої копії, відповідь, відповідь всім, пересилання, видалення, друкування.
2) Тест
1. Оберіть протоколи, які використовуються в мережі Інтернет