Главная » Файлы » Для вчителя » Сценарії виховних заходів, уроків, свят [ Добавить материал ]

Ще один крок у ДОРОСЛЕ ЖИТТЯ Година спілкування
[ · Скачать удаленно (84 Kb) ] 04.08.2010, 14:32
Ще один крок
у ДОРОСЛЕ ЖИТТЯ
Година спілкування
Мета: формувати в учнів сві¬доме ставлення до шлюбу, ство-рення сім'ї, народження дітей; ознайомити з правовою основою шлюбу, правами та обов'язками подружжя; виховувати інтерес до історичного минулого України та повагу до історико-культурних надбань нашого народу та наро¬дів інших країн; розвивати заці-кавленість художнім словом; фор¬мувати у юнаків та дівчат упевне¬ність у собі.
Обладнання: стенд, на якому фотоколаж весільних знімків; ес-кізи моделей весільних суконь, зроблених учнями; репродукції картин Іллі Глазунова (портрети князя Ігоря та його дружини Ярославни); весільні листівки-вітання; виставка робіт учениць класу та їхніх мам і бабусь (ви¬шиті рушники).
Оформлення дошки: записана тема години спілкування: «Ще один крок у доросле життя», за¬писаний епіграф:
Щастя залежить від:
Кого народитися,
У кого вчитися
Та з ким одружитися.
У центрі дошки розміщені ля¬льки (хлопчик та дівчинка). У ході години спілкування вчитель крі¬питиме на дошку заготовлені ра¬ніше весільне вбрання для ляльки-дівчинки та букетик квітів для хлопчика; лелеку з малюком; ма¬люка, котрий простягає руки до обох ляльок.
На боковій частині дошки за¬писано вислів: «Немає у світі ніж¬нішої ніжності, аніж ніжність му¬жнього чоловіка». Під написом прикріплені зображення (фото) чоловіків, котрі в своїх дужих ру¬ках тримають малюка.
На іншій боковій частині до¬шки — зображення матері та ди¬тини (картини видатних художни¬ків, ікони, вирізки з журналів).
Музичне оформлення: марш Мендельсона; пісня у виконанні Софії Ротару «Одна калина за вік¬ном» або пісня у виконанні Ми¬хайла Боярського «Спасибо за сына, спасибо за дочь».
Хід заняття
Учитель. Добрий день, шанов¬ні учні та гості. Нашу годину спіл-кування я назвала б: «Важливі зустрічі на шляху в доросле життя». Бо сьогодні ми зробимо {показує на записану на дошці тему) ще один крок у доросле життя.
Тож дозвольте представити вам наших гостей {це можуть бути: реєстратор шлюбів місцевого РАГСу, отець-настоятель місцевої церкви, лікар-гінеколог, бабуся та дідусь когось із учнів класу).
Ми послухаємо мудрі поради наших гостей, зробимо власні повідомлення за підготовленим матеріалом, і я сподіваюся, що ваші кроки у доросле життя, ша¬новні юнаки та дівчата, від сьо¬годні стануть ще впевненішими.
Епіграфом нашої години спіл¬кування ми взяли мудрий народ¬ний вислів {звертає увагу на за¬писані на дошці слова епіграфу і зачитує його).
Я дуже хочу, щоб кожен із вас був щасливим, а для цього потріб-но дати відповіді на багато «як?» та «чому?».
У дитинстві у кожного з нас був свій особливий дитячий світ, а в ньому своя річка і свій гай, навіть власний будинок, власно¬руч збудований усією дитячою командою з усілякого мотлоху! Та найголовніше — була «власна сі¬м'я», бо найулюбленіша гра, що залишилась у спогадах з дитинст¬ва — це...
Учні. Гра у «доньки-матері».
Учитель. Звичайно, усі пам'я¬тають цю гру {звертає увагу на дошку, де розміщені ляльки). І в гар¬деробі кожної ляльки обов'язко¬во було особливе вбрання. Яке?
Учні. Весільне.
Учитель. Так, його мала кож¬на лялька {прикріплює ляльці фату та весільну сукню, а хлопчи¬ку квіти), і кожна володарка та¬кої ляльки, дивлячись на неї, по¬ринала у мрії. Про урочистий ве¬сільний кортеж, авто, прикраше¬не символічними обручками, ко¬льоровими стрічками, квітами й кульками, про чарівну білу сук¬ню, вишуканий весільний букет і, звичайно ж, про принца, котрий під звуки маршу Мендельсона ви-носить наречену на руках із Бу¬динку урочистих подій.
Щороку одружуються тисячі молодих пар, але не всі вони вмі¬ють — цеглина за цеглиною — зво¬дити свій сімейний дім, адже це вже не та хатинка, що будували в дитинстві, а дитячі мрії давно пе-ретворилися на мету створити ща¬сливу сім'ю.
(Учитель оголошує дані поперед¬ньо проведеного анкетування, одним із запитань якого було: «Мета, яку ви ставите перед собою». Багато хто відповів, що його метою є ща¬сливе подружнє життя.)
У Костянтина Симонова в його поемі «П'ять сторінок» є такі слова:
«Все романы на свадьбах кон¬чают недаром,
Потому что не знают, что де¬лать с героем потом...»
Та в житті інколи ще до весіл¬ля може статись ось що...
(Виходить одягнена нареченою дівчина, до неї підбігає юнак і дарує їй букетик ромашок.)
Юнак. Кохана моя, це для тебе. Я так поспішав тебе побачити.
Дівчина (відштовхуючи букетик ромашок). Що це? Я ж люблю тро¬янди! Я ж просила тебе, щоб це були рожеві троянди, вони так пасували б до мого вбрання, а до чого пасуватимуть твої ромашки?!
Юнак. Кохана, я дуже хотів принести тобі троянди, але не зміг знайти і зібрав для тебе ромаш¬ки, а ці квіти означають...
Дівчина, (перебиває юнака). Ці квіти означають тільки одне — весілля не буде! Він не зміг (звер¬таючись до аудиторії), ви чули таке? Він не зміг... Та якщо чо¬ловік чогось не може зробити для коханої, то це не чоловік, а ган¬чірка. От мій тато! Та він навіть зірку з неба дістане, якщо мама попросить! А ти...
Юнак (перебиває дівчину). То, по-твоєму, я ганчірка? Але я не
дозволю тобі витерти об себе твої черевички. І не порівнюй мене зі своїм татом! Тобі не подобають¬ся ромашки? (Кидає їх на підлогу і топче ногами.)
Дівчина (у розпачі). Ти розтоп¬тав наше кохання, між нами все скінчено! (Вибігає. Юнак піднімає ромашку і, відриваючи пелюстки, йде зі сцени. Вчитель пропонує учням об¬говорити ситуацію, розібратися в тому, що трапилось, і допомогти по¬радами юнакові та дівчині.)
Учитель. Що сталося між за¬коханими?
Учні. Виникла конфліктна си¬туація.
Учитель. Що таке конфлікт?
Учні. Конфлікт — це зіткнення різних поглядів, інтересів, смаків.
Учитель. Ромашки — причи¬на конфлікту?
Учень. Ні. Це лише привід до нього.
Учитель. А в чому ж тоді при¬чина?
(Учні висловлюють власні дум¬ки, називаючи можливі причини конфлікту.)
Учитель. А що б ви їм порадили?
Учні. Якщо вони справді коха¬ють один одного, то помиритись і не втрачати кохання, адже життя таке коротке, що не варто витрача¬ти його на такі дрібниці, як сварки! А якщо сварка вже відбулася, то найприємніше в ній — миритись. .
Учитель. А я як пораду хочу прочитати уривок з вірша поета Асадова:
Если ты с любимою в ссоре,
А тоска по ней горяча —
Это тоже еще не горе:
Не спеши, не руби сплеча.
Пусть не ты явился причиной
Той размолвки и резких слов,
Встань над ссорой,
Будь мужчиной —
Это все же твоя любовь!
И чтоб после себя не корить
В том, что сделал кому-то больно,
Лучше добрым на свете быть —
Злого в мире и так довольно...
Юнак ( підходить до дівчини, бере її за руку, виводить на сцену). Кохана, вибач, мені шкода, що я не зміг знайти твої улюблені тро¬янди, але я власноруч зібрав ці ромашки для тебе, а ромашки означають здоров'я. Цим букети¬ком я хотів побажати тобі якнай¬міцнішого здоров'я на довгі-довгі роки нашого подружнього .життя.
Дівчина. І ти мені пробач. Це через нервове напруження: то сук-ня погано прасувалася, то зачіс¬ка не виходила... А насправді не¬має ніякого значення — ромаш¬ки це чи троянди, бо понад усе я кохаю тебе.
(Юнак читає вірш Володимира Сосюри «Так ніхто не кохав». Дів¬чина читає вірш Ліни Костенко.)
І як тепер тебе забути?..
Душа до краю добрела.
Такої дивної отрути
Я ще ніколи не пила.
Такої чистої печалі,
Такої спраглої жаги,
Такого зойку у мовчанні,
Такого сяйва навкруги,
Такої зоряної тиші,
Такого безміру в добі —
Це, може, навіть і не вірші,
А квіти, кинуті тобі!
(Останні два рядки вірша юнак та дівчина читають разом.)
Учитель. Усе чудово. І ось на¬решті звучить марш Мендельсо¬на. Послухайте цю прекрасну ме¬лодію. Нехай наші гості насоло¬джуються спогадами про те, що колись вона звучала для них, а наші юні нехай помріють, що колись цей марш обов'язково про¬лунає і для них.
(Звучить музика.)
Учитель (після прослуховування музики). Чудовий твір. А зараз ми послухаємо розповідь про те, чому саме цей музичний твір ви-користовують у Палацах урочис¬тих подій під час реєстрації шлю¬бу (див. додаток 1).
(Розповідь учня.)
Учитель. Марина Цветаєва сказала: «Люди бажають один од-ного тілами, а кохають душами», а ще один відомий нам усім ви¬слів стверджує: «Шлюби звершу¬ються на небесах». {Оголошує дані анкети: «Чи обов'язково реєстру¬вати шлюб? Чи краще жити у ци-вільному шлюбі?».)
Зараз дуже багато молодих пар скріплюють свій союз вінчанням.
(Якщо присутній отець-настоятель, надати йому слово.)
Учитель. А які ще обряди та традиції нашого народу, пов'яза¬ні з одруженням, вам відомі?
(Учні розповідають (демонстру¬ють вишиті рушники, переказують прислів'я та приказки (див. дода¬ток 2).)
Учитель, А які традиції інших народів вам відомі?
(Учні розповідають (див. дода¬ток 3).)
Учитель. Традиційно молодих вітають весільними листівками з побажаннями усіляких гараздів (демонструє видавничі листівки). А наші класні художники добре по¬працювали і виконали декілька власних ескізів вітальних листі¬вок. Зараз вони нам продемонст¬рують їх і розкажуть, які образи-символи вони використали та що вони означають. А також вони представили сьогодні моделі весі¬льних суконь. їх вони теж проко¬ментують.
(Учні показують листівки, роз¬казують, що символізують зобра-ження на них: сердечок, обручок, повної чаші, пари голубів тощо).
Учитель. На багатьох ескізах зображено пару голубів. А де ще під час весілля ми зустрічаємося з цим символом?
Учні. На весільному короваї. Молодята випускають у небо ра¬зом голубів. їх вишивають на рушниках.
Учитель. А що символізують ці птахи?
Учні. Вірність у коханні.
Учитель. А чи достатньо лише кохання для того, щоб шлюб був міцним?
(На запитання анкети: «Міцний шлюб — це взаємне кохання?* даті позитивну відповідь більшість учнів. Дехто вважає, що міцний шлюб — це матеріальне забезпечення, дехто, що дуже важлива для міцного шлю¬бу психологічна сумісність. Варіант, що міцний шлюб — це порада і вибір батьків, не вибрав ніхто.)
Учитель. Кожен із вас, звичай¬но, по-своєму правий, але Історія знає багато прикладів, коли одружували¬ся молоді не за власним вибором, а за вибором батьків, і не завжди такі шлюби були нещасливі, інколи ко¬хання приходило потім.
Ми багато говорили про голу¬бів, а я згадаю іншу птаху: «По¬лечу, — каже,— я зигзицею»... Що це за птаха — зигзиця?
Учні. Це зозуля — символ суму та вдівства.
Учитель. Яка ж героїня порів¬нювала себе з такою сумною птахою?
Учні. Ярославна.
Учитель. Так. Сумуючи за сво¬їм чоловіком, який пішов у похід на половців, вона зверталася до різних сил природи, щоб захисти¬ли її коханого від біди і щоб вона не стала вдовою. Як називає Яро¬славна свого чоловіка?
Учні. Ладо.
Учитель. А що означає таке звертання?
Учні. Це означає «побий», бо в дохристиянську епоху Лада і Ладо вважалися богами вірного супружжя, богами любові і веселощів, богами щастя та весни. Слово «ладо» означає «вірний чоловік».
Учитель. Ми згадали дохрис¬тиянську епоху, богів цієї епохи. А Ярославна була християнкою чи язичницею?
Учень. Оскільки християнство було прийняте у X ст., а похід князя Ігоря на половців відбувся у XIII ст., то, звичайно, можна сказати, що Ярославна була християнкою, але давні вірування та обряди ще мали значний вплив, а деякі й донині існують. Наприклад, свято Івана Купала та обряд очищення вог¬нем. Вогонь і сьогодні використо¬вується у ритуальних обрядах сло¬в'ян і має велику очищувальну силу. Вогонь був і є символом пло¬дючості, тому у весільному обря¬ді використовують свічки.
Учитель. Так, Ярославна була християнкою і вінчаною дружи-ною Новгород-Сіверського кня¬зя Ігоря. Ось такими Ярославну та Ігоря зобразив російський ху¬дожник Ілля Глазунов (показує ре¬продукції). А дещо з історії їхньо¬го життя ми зараз послухаємо.
Учень. Коли князь Ігор ішов у похід на половців, йому було 35, а Ярославні — 29 років. Ігор, який носив християнське ім’я Георгій, ішов у цей похід у день свого пат¬рона — Юрія-Георгія. Святий Геор¬гій переміг змія, і князь сподівався на перемогу над половцями.
Ярославну Ігор залишив у Пу¬тивлі не саму, а з її братом Воло-димиром.
Володимиру Галицькому суди¬лося пережити тяжке лихо — роз-гром Ігоревих полків, облогу Пу¬тивля половцями.
Не раз розраджував сестру Во¬лодимир. Вони, мабуть, згадували і Дністер, і Лімницю, і Лукву з Луквицею, і Бистрицю, й інші ріки. Згадували і весілля: як шилося чіль¬це княгині Ярославні, як приїжджа¬ли свати до Галича по неї з корова¬єм і корогвами. Грали музики. Об-сипали Ярославну зерном. А вона плакала, що завезуть її з Підгір'я в землю Сіверську, де вона ще ніколи-ніколи не була, куди часто на-скакують половці. Скільки було їй тоді, коли йшла за Ігоря? Мабуть, років 14. І він був молодий, її су¬джений, було йому 20.
Учитель. Отже, нам не відо¬мо, чи кохала Ярославна на той час Ігоря, але мабуть, що ні, бо плачучи виходила заміж. Кохан¬ня прийшло згодом, уже. в шлю¬бі. Дуже часто у ті часи питання шлюбу вирішували батьки наре¬чених. А чому так відбувалося?
Учні. На той час княжі шлю¬би були державним питанням. Одружувалися, щоб об'єднати князівства. Щоб заручитися під¬тримкою. Інколи це було схоже на укладення мирної угоди тощо.
Учитель. Усе це правильно. А якщо розглянути цю історію з сучасного погляду, то які права Ярославни було порушено?
Учні. Право самостійного ви¬бору. Ярославна ще не досягла шлюбного віку і мала право не вступати в шлюб. Шлюб — це до-бровільний союз за взаємною зго¬дою, а Ярославна не добровільно пішла під вінець.
Учитель. Щоб ніхто не посмів порушити ваші права, давайте ще раз усім нагадаємо правову осно¬ву шлюбу.
(Учні читають загальні поло¬ження про шлюб, права та обоє 'яз-ки подружжя (див. додаток. 4).)
Учитель. Ми вже багато ска¬зали про сім'ю, але сім'я — це не тільки чоловік та дружина, а ще й діти. Підходить якось малюк до мами й каже: «Мамо, я знаю — дітей знаходять не в капусті!». Мама здивовано: «А де ж?» Ма¬люк захоплено: «їх приносить ле¬лека...» (Учитель прикріплює на дошці лелеку, котрий несе малюка.) Мені хочеться звернути увагу на слова, які ви бачите на дошці (там, де фото з чоловіком, котрий на руках тримає дитину): «Немає в світі ніжнішої ніжності, аніж ніжність мужнього чоловіка». І торкнутися саме теми «тато і ди¬тина», адже про маму і дитину вже так багато сказано. Пригадайте картини великих художників (зве¬ртає увагу на дошку з репродукці¬ями картин Леонардо Да Вінчі, Рафаеля; ікони). Ми завжди захопле¬но дивимося на ці шедеври. Та погляньте — тато і малюк — хіба це менш захопливо?
Мені пригадалися слова одно¬го з психологів, сімейні стосунки якого загрожували розривом. Од¬ного ранку, коли він змушував свого сина снідати, а той відмов¬лявся, психолог запитав у сина, навіщо тому дві руки, сподіваю¬чись почути у відповідь: щоб од¬нією тримати шматок хліба, а ін¬шою — ложку. Відповідь малюка вразила батька, бо син відповів, що дві руки потрібні для того, щоб однією триматися за маму, а другою — за тата. І думки про роз¬лучення розчинились у простій, але такій глибокій фразі...
(Учитель прикріплює на дошці ще одного малюка, який однією рукою тримається за маму, а іншою — за тата).
Хочеться завершити годину спілкування побажанням усім щастя. Пам'ятайте, що бути ща¬сливим — це реально. Усе зале¬жить тільки від нас самих. Учні нашого класу, готуючи матеріа¬ли до години спілкування, скла¬ли «Абетку подружнього життя» і зараз усіх із нею ознайомлять (можна роздрукувати екземпляр для кожного учня).
Абетка подружнього життя
1. Упевніться, що ви справді кохаєте і готові піти один за од¬ним «на край світу», і тільки тоді переступайте поріг РАГСу.
2. Не суперечте батькам, що незадоволені вашим вибором нареченої(го), а наберіться терпін¬ня і вислухайте їхню пораду. І якщо ваші наміри міцні, як мур, то докладіть зусиль і доведіть бать¬кам, що ваше щастя залежить саме від нього (неї). А ваше щас¬тя — то найголовніше для батьків і вони не будуть його руйнувати.
3. Ніколи не звертайте увагу на дрібниці. Просто живіть великим і світлим!
4. Забудьте про привілеї, які ви мали в домі батьків. Пам'ятай¬те, що ви обоє — рівні за права¬ми будівники свого щастя, неза¬лежно від того, директор ви на цьому будівництві чи монтажник-висотник.
5. Щоб ваша сім'я не стала «театром військових дій», пам'я¬тайте:, немає невирішуваних про¬блем! Головне — мати бажання їх вирішити!
6. Уникайте конфліктів. Запа¬м'ятайте самі й іншим розкажіть: життя таке коротке, що не варто
витрачати його на сварки!
7. Не забувайте перечитувати класиків. Література вчить життя, адже нічого нового у своїх взає¬минах людство ще не вигадало, а все інше з кимось колись уже було.
8. Поступайтесь у суперечці, якщо не хочете, щоб про вас ду¬мали, що ви — впертий віслюк.
Адже насправді ви«білий і пухна¬стий», чи не так?
9. Пам'ятайте: у сварці чоловіка та дружини завжди винні двоє, а страждають троє, тобто й діти.
10. Не забувайте ніколи, що дві руки дитині потрібні для того, щоб однією триматися за маму, а
другою — за тата. Тож станьте міцною опорою вашим дітям.
11. Пам'ятайте: так, як ви ста¬витеся до своїх батьків, ваші діти ставитимуться до вас, тому пова¬жайте не тільки своїх батьків, а й батьків чоловіка (дружини).
12. Хочете бути щасливими? Станьте такими!
(На завершення звучить пісня у виконанні Софії Ротару або Ми-хайла Боярського.)

Додатки
Додаток 1
Фелікс Мендельсон-Бартольді (1809—1847), німецький компо-зитор, диригент, піаніст та орга¬ніст. Засновник першої німецької консерваторії (1843 р., Лейпциг). Захоплювався творами У.Шекспіра. Його улюблений твір — «Ромео і Джульєтта». Ще один твір, що дуже подобався Мендель¬сону, — «Сон літньої ночі». Саме він надихнув композитора на створення музики до цієї п'єси, а увертюра до цього твору і є весі¬льним маршем, який стали вико¬ристовувати під час шлюбних церемоній.
Додаток 2
• Хліб — символ розмноження, тому він відіграє важливу роль на весіллі. Він вважається також символом щастя, тому молодят благословляють хлібом, який пе¬чуть за особливим рецептом і оздоблюють різними прикрасами.
• В Україні колись був звичай, за яким шлюбну пропозицію ро¬били дівчата.
• Обрядове значення в Украї¬ні має хустка. Так, при сватанні дівчина перев'язує руку парубко¬ві хусткою на знак згоди бути його дружиною. За часів козаччини був такий звичай: коли козаки виру¬шали з військом у похід, то кож¬на дівчина своєму нареченому дарувала вишиту хустину як сим¬вол вірності в коханні. У Тараса Шевченка читаємо:
«Дарувала шиту шовком хустину,
Щоб згадував на чужині...».
Колись хустки в Україні виши¬валися шовком, сріблом та золо¬том. Орнамент переважно був гео¬метричний, а з XVIII ст. увійшов у моду рослинний орнамент.
До наших днів зберігся звичай увечері після весілля знімати з нареченої фату й віддавати не¬одруженій сестрі або дружці, а замість фати пов'язувати голову хусткою.
Додаток 3
Прислів'я та приказки
Заміж піти — не дощову годи¬ну перестояти.
Як чоловік жінку любить, то й лиха жінка доброю буде.
Живуть між собою, як риба з водою.
Хоч ох, та вдвох.
Не поможуть і чари, як хто кому не до пари.
Дружина — не бандура, по¬гравши, на стіну не повісиш.
Дружина — не рукавиця, зняв¬ши з руки, за пояс не запхнеш.
Перш ніж одружитись, треба роздивитись.

Додаток З
• У Бразилії шлюбну пропозицію роблять дівчата.
• Індіанки приносять своєму обранцеві горщик із кашею. Якщо з'їсть усю — готуйся до весілля, не
доїсть — значить, хоче подумати, відмовиться від частування — шукай іншого.
• У Голландії є один день на рік, коли жінка може побити першого-ліпшого неодруженого чо¬ловіка, котрого зустріне на вули¬ці, а він, за традицією, не має пра¬ва боронитися.
• Щороку 10 червня молодь Токіо вирушає до парку Мейя. Юнаки та дівчата не поспішаючи ходять парами. Та й навіщо по¬спішати? Сьогодні для них час не існує — бо це так званий день без часу. Молоді японці приносять у парк годинники (старі кишенько¬ві, поламані будильники) і кида¬ють їх у вогнище. Цей обряд спа¬лення символізує невмируще ко¬хання двох молодих людей, без¬межне щастя закоханих, котрі, як
відомо, «часу не помічають».

Додаток 4
Загальні положення про шлюб, права та обов'язки подружжя
1. Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану.
2. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя — це цивільний шлюб.
3. Шлюбний вік для жінки вста¬новлюється у сімнадцять, а для чоловіка — у вісімнадцять років.
4. Особи, які бажають зареє¬струвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстра¬ції шлюбу.
5. Право на шлюб мають осо¬би, які досягли шлюбного віку.
6. За заявою особи, яка досяг¬ла 14 років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
7. Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка.
8. Примушування жінки та чо¬ловіка до шлюбу не допускається.
9. Жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в од¬ному шлюбі.
10. Жінка та чоловік мають пра¬во на повторний шлюб лише після припинення попереднього шлюбу.
11. У шлюбі між собою не мо¬жуть перебувати особи, які є ро-дичами прямої лінії споріднення.
12. У шлюбі між собою не мо¬жуть перебувати двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та пле¬мінник, племінниця.
13. Державна реєстрація шлю¬бу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жін¬кою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх ді¬тей, а також в інтересах держави та суспільства.
14. Державна реєстрація шлю¬бу проводиться урочисто.
15. Державна реєстрація шлюбу засвідчується Свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
16. Заява про реєстрацію шлю¬бу подається жінкою та чолові¬ком до будь-якого державного органу реєстрації актів цивільно¬го стану за їхнім вибором.
17. Заява про реєстрацію шлю¬бу подається жінкою та чолові¬ком особисто.
18. Шлюб реєструється не ра¬ніше ніж через місяць від дня подання особами заяви про реєст¬рацію шлюбу.
19. Шлюб реєструється у при¬міщенні державного органу реєст-рації актів цивільного стану.
20. За заявою наречених реєст¬рація шлюбу в урочистій обста-новці може бути проведена в ін¬шому місці.
21. Присутність нареченої та нареченого в момент реєстрації їхнього шлюбу є обов'язковою.
22. Наречені мають право об¬рати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя або надалі іменуватися дошлюбними прізвищами.
23. Шлюб є підставою для ви¬никнення прав та обов'язків по-дружжя.
24. Шлюб, зареєстрований у від¬сутності нареченої і (або) нарече-ного, вважається неукладеним. За¬пис про такий шлюб у державному органі реєстрації актів цивільного стану анулюється за рішенням суду за заявою зацікавленої особи, а та¬кож за заявою прокурора.

Категория: Сценарії виховних заходів, уроків, свят | Добавил: referatwm | Теги: навчання, Година спікування, школа
Просмотров: 2352 | Загрузок: 395 | Рейтинг: 4.1/10