Главная » Файлы » Для вчителя | [ Добавить материал ] |
В разделе материалов: 1092 Показано материалов: 221-230 |
Страницы: « Попередні 1 2 ... 21 22 23 24 25 ... 109 110 Наступні » |
підпрограми-функції
Мета: ввести поняття підпрограми-функції та навчити учнів складати та реалізовувати про¬грами, використовуючи підпрограми-функції; розвивати вміння логічно мислити та вислов¬лювати свої думки; виховувати старанність, наполегливість, працелюб-ність.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Контрольні запитання
1. Для чого створюють підпрограми?
2. Що таке бібліотека підпрограм?
3. Як відбувається обмін даними між головною програмою та підпрограмою?
4. Що таке фактичні та формальні параметри?
5. Як відбувається обмін даними між фактичними та формальними параметрами?
6. Чи повинні збігатися назви відповідних фактичних та формальних параметрів?
7. У якому випадку фактичний параметр може бути сталою або виразом?
8. Чи може формальний параметр бути сталою або виразом?
9. Як виглядає процедура з параметрами?
10. Який вигляд має команда виклику процедури?
11. Скільки результатів може повертати процедура?
12. Що таке модуль користувача?
13. Як створити та використати свій модуль?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Підпрограми-функції.
1. Підпрограма функція.
Якщо серед стандартних функцій (таких як ) немає потрібної, то корис¬тувач може
Сортування й пошук даних. Фільтра¬ція даних.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: табличний процесор Excel.
Мета уроку:
— навчальна:
• формування вмінь сортувати й знаходи¬ти необхідні дані, а також встановлювати умо¬ви відбору даних Excel, що дають змогу здійсни¬ти фільт¬рацію;
• поглиблення знань про табличний запис інформації та способи її об¬робки;
— розвивальна:
• розвиток креативного мислення;
• розвиток уміння самостійно ставити за¬питання;
• розвиток уміння оцінювати й інтерпре¬тувати матеріал;
— виховна:
• виховання толерантності.
Хід уроку
І. Вивчення нового матеріалу
Список ЕТ — це сукупність рядків аркуша, що містять однотипні дані.
Сортування — це зміна відносного розмі¬щення даних у списку відпові¬дно до значення або типу даних.
Дані сортуються за алфавітом, числовим зна¬ченням або за датою: Дан¬і/ Сортування.
Фільтрація являє собою виділення певних записів, які задовольня¬ють заданим критері¬ям.
Режими фільтрації:
Побудова діаграм в електронних таблицях Excel
Сформувати вміння створювати діаграми;
Вдосконалювати навички роботи на ПК;
Виховувати старанність, активність при вивченні нового матеріалу,
уміння працювати в групі;
Наочність:
* 4 парти об’єднані по 2, на кожній з яких стоїть вимпел із символом піратів;
* для вчителя – бандана;
* музика "Фанфари";
* чорна пов’язка;
* на дошці намальована карта півострова із зазначенням основних моментів уроку;
* програмне забезпечення: NetOpSchool, Total Commander, Excel;
* файли Зразок.xls , Планети.xls , Використання.xls
* прикріплені до дошки 2 смужки, на кожній з яких намальовані риски
(для зручного відривання) і написано "1 бал = 1$";
Хід уроку
I Теоретична частина
1. Привітання
- Доброго дня, шановні учні та гості.
- Сьогодні ми проведемо наш урок у вигляді гри – відчуємо себе справжніми піратами.
Отже – починаємо!
- (Звучить музика – "Початок уроку")
- Шановне панство, а також запрошені гості. Як вам відомо – я самий головний пірат на цьому півострові – нашій школі. (Одягаю на голову бандану). Не раз ми воювали з вами проти поганих оцінок, але прийшов час іти мені на пенсію. І тому перед цим я хочу зробити єдину добру справу в своєму житті. Знаю, знаю, що вам це чути гидко, я б сказав – бридко. Але так треба.
2. Поділ класу на групи
- Отже, сьогодні ви сядете на свої кораблі і між вами я організую дуель. Та команда, яка переможе і стане володіти моїм скарбом – чорною пов’язкою капітана і довічно буде носити горде ім’я "Пірат інформаційного кабінету", а також матиме майже необмежений доступ до Інтернету, щоб там продовжувати свої чорні справи.
3. Вибір командира групи
- У нас є два кораблі. Вам необхідно зараз дати їм назву, яка стосувалася б теми "Електронні таблиці" і вибрати командира корабля, який, можливо, і стане моїм наступником.
Створення діаграм і графіків. Понят¬тя типу й виду діаграми. Джерело даних для діаг¬рами. Редагування й настроювання діаграми.
Мета уроку: Познайомити що вчаться з початковими відомостями про інформатики. Цель урока: Познакомить учащихся с начальными сведениями о информатики.
Вміст: Інформатика, ЕОМ, користувач, нові інформаційні технології.Содержание: Информатика, ЭВМ, пользователь, новые информационные технологии.
План уроку.
Теорія. Введення в предмет (35 хвилин).Теория. Введение в предмет (35 минут).
Питання, що вивчаються:
• Поняття речовини, енергії, інформації.
• Інформатика як наука.
• Комп'ютер - універсальний засіб для роботи з інформацією.
• Програмування - професійний вид діяльності.
Практика. Знайомство учнів з комп'ютерним класом. Техніка безпеки і правила поведінки в комп'ютерному класі (10 хвилин).Практика. Знакомство учеников с компьютерным классом. Техника безопасности и правила поведения в компьютерном классе (10 минут).
Домашнє завдання: Домашнее задание:
• Читати: /1/ - Введення;
• Виконати: домашнє завдання №1.
Методичні зауваження:_______________________________Методические замечания:_______________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
Урок 2 Дата проведення -___/___/___Урок 2 Дата проведения -___/___/___
Тема: Інформація і знання. Передісторія інформатики. Знайомство з клавіатурою.Тема: Информация и знания. Предыстория информатики. Знакомство с клавиатурой.
Мета уроку: Познайомити що вчаться з передісторією інформатики.
Створення діаграм і графіків. Понят¬тя типу й виду діаграми. Джерело даних для діаг¬рами. Редагування й настроювання діаграми.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: табличний процесор Excel.
Мета:
— навчальна:
• формування вмінь і навичок побудови діаграм різного типу та графіків і закріплення умінь складання, введення й редагування фор¬мул;
• поглиблення знань про табличний запис інформації та способи її обробки;
— розвивальна:
• розвиток логічного й аналітичного мис¬лення;
• використання інформаційних технологій під час розв'язування прикладних завдань;
• розвиток практичної спрямованості ма¬теріалу;
— виховна:
• розвиток навичок колективної творчості а комунікативних здібностей учнів.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. Повторення основних операцій роботи з Excel.
2. Повторення правил побудови таблиць і створення формул.
Завдання для класу
Оформити таблицю, до якої внесено розкладку продуктів на одну порцію, щоб можна було, ввівши загальну кількість порцій, одержати необхідну кількість продуктів (табл. 6). Підготуйте окрему комірку, до якої буде введено кількість порцій. Уведіть формулу для обчислення необхідної кількості продуктів залежно від кількості замовлених порцій, застосуйте абсолютні посилання на комірку, що містить кількість замов¬лених порцій при обчисленні необхідної кількості продуктів. Зразок обчислення формули: =В2*С$2
Таблиця 6. Плов з кальмарів
II. Вивчення нового матеріалу
• Діаграма ЕТ — це графічний спосіб за¬пису табличних даних.
• Види діаграм — кругова, діаграма площ:
^ кругова діаграма слугує для порівнян¬ня кількох величин в одній точці;
^ діаграма площ дає змогу одночасно про¬стежити зміну кожної з кількох величин і зміну їхньої су ми.
• Гістограма (з грецької histos — стовп і…грама) — графічне зображення статистич-них розподілів величини за кількісною озна¬кою, що являє собою сукупність суміжних пря-мокутників, побудованих на одній прямій;
площа кожного з них пропорційна частоті знаходження цієї величини в інтервалі, на яко¬му побудовано прямокутник.
• Види гістограм — стовпчикова, лінійна, ярусна:
^ стовпчикова слугує для порівняння кількох величин
Побудова графічних об'єктів
Побудова графічних об'єктів
Тема: Побудова графічних об'єктів.
Мета: Формувати навички практичної роботи з підготовки графічних зображень засобами MS Paint. Розвивати образно-геометричне мислення. Продовжити формувати валеологічну культуру користувача ПК.
Обладнання: Навчальний клас персональних ЕОМ класу Pentium, операційна система Windows 98, графічний редактор MS Paint, система тестування TestW. Програма NetSchool. Презентації.
Тип уроку: Урок узагальнення і систематизації знань.
1. Вступне слово
Добрий день. Сьогодні в нас відкритий урок з інформатики. До нас прибули вчителі інформатики нашого району і методист районного відділу освіти. Урок наш буде на тему “Узагальнення і систематизація знань з теми “Графічний редактор Рaint”
На попередніх уроках ми вивчали графічний редактор Paint. Сьогодні на уроці ви повинні показати всі свої знання по даній темі.
2. Правила техніки безпеки
ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ
1. Забороняється вмикати комп’ютери або вимикати їх самостійно, без дозволу вчителя.
"Побудова діаграм в електронних таблицях Excel"
Мета: Закріпити навички роботи з ЕТ Excel;
Сформувати вміння створювати діаграми;
Вдосконалювати навички роботи на ПК;
Виховувати старанність, активність при вивченні нового матеріалу,
уміння працювати в групі;
Наочність:
* 4 парти об’єднані по 2, на кожній з яких стоїть вимпел із символом піратів;
* для вчителя – бандана;
* музика "Фанфари";
* чорна пов’язка;
* на дошці намальована карта півострова із зазначенням основних моментів уроку;
* програмне забезпечення: NetOpSchool, Total Commander, Excel;
* файли Зразок.xls , Планети.xls , Використання.xls
* прикріплені до дошки 2 смужки, на кожній з яких намальовані риски
(для зручного відривання) і написано "1 бал = 1$";
Хід уроку
I Теоретична частина
1. Привітання
- Доброго дня, шановні учні та гості.
- Сьогодні ми проведемо наш урок у вигляді гри – відчуємо себе справжніми піратами.
Отже – починаємо!
- (Звучить музика – "Початок уроку")
- Шановне панство, а також запрошені гості. Як вам відомо – я самий головний пірат на цьому півострові – нашій школі. (Одягаю на голову бандану). Не раз ми воювали з вами проти поганих оцінок, але прийшов час іти мені на пенсію. І тому перед цим я хочу зробити єдину добру справу в своєму житті. Знаю, знаю, що вам це чути гидко, я б сказав – бридко. Але так треба.
2. Поділ класу на групи- Отже, сьогодні ви сядете на свої кораблі і між вами я організую дуель. Та команда, яка переможе і стане володіти моїм скарбом – чорною пов’язкою капітана і довічно буде носити горде ім’я "Пірат інформаційного кабінету", а також матиме майже необмежений доступ до Інтернету, щоб там продовжувати свої чорні справи.
3. Вибір командира групи- У нас є два кораблі. Вам необхідно зараз дати їм назву, яка стосувалася б теми "Електронні таблиці" і вибрати командира корабля, який, можливо, і стане моїм наступником.
4. Пояснення умов гри- За кожну правильну відповідь ви наближатиметеся на 1 крок ближче до перемоги. А нагородою вам за це стане добра оцінка. Щоб було краще видно результати, на цій смужці я буду відривати по одному балу і віддавати вам. В кінці уроку відразу стане зрозуміло, яка команда виграла. Отже, до бою!
II Повторення вивченого матеріалу
1. Конкурс "Дуель"
основні етапи розв'язування задачі з використанням комп'ютера.
Тип уроку: Лекційний.
Теоретичний матеріал:
Зараз важко уявити собі життя людини без комп'ютера. Люди використовують його для розв'язання найрізноманітніших задач: від виконання важких обчислень до виконання кропіткої домашньої роботи (прання білизни, приготування їжі, миття посуду і, навіть, домашній секретар).
Персональний комп'ютер зараз є майже в кожному будинку і без нього неможлива обробка такого величезного потоку інформації, який зараз буквально "наринув" на людину. Оформлення складної документації, створення та обробка графічних зображень, отримання даних з будь-якого питання з баз даних та світової мережі Інтернет, табличні розрахунки, розв'язування математичних задач, навчання. Ось далеко не повний перелік всіх можливостей нашого помічника - комп'ютера.
Для розв'язання цих задач в розпорядженні користувача є велика кількість різноманітного програмного забезпечення, яке поділяється на чотири великі категорій:
• операційні системи - програми, що забезпечують працездатність комп'ютера;
• системні утиліти - програми, що оптимізують роботу з комп'ютером (архіватори, антивірусні засоби, програми роботи з дисками і таке інше);
• інструментальні засоби - системи програмування, що дозволяють створювати інші програми;
• прикладне програмне забезпечення - програми, призначені для розв'язання певного класу задач.
Отримавши задачу, користувач, виходячи з її умови, вирішує, яким програмним засобом можна скористатися для її розв'язання. Якщо в складі програмного забезпечення є програма, придатна для цього, то користувач вибирає її як інструмент, якщо ж ні, то доводиться створювати нову спеціальну програму, виконання якої призведе до очікуваного результату.
Наприклад, нам необхідно оформити газету, присвячену якійсь події. Вочевидь, що для розв'язування цієї задачі будь-який комп'ютер має необхідні програми, що дозволяють оформ
Поняття про мову розмітки гіпертексту – мову HTML.
Тема. Поняття про мову розмітки гіпертексту – мову HTML.
Мета. Дати поняття про мову гіпертекстової розмітки, познайомити з тегами мови, засобами створення HTML-документів, тегами форматування символів.
Обладнання: графопроектор, таблиці.
ПЛАН УРОКУ
1.Організація класу до занять.
2.Мотивація вивчення теми.
Для зручності читання інформації на Web-сторінці подаю не у вигляді суцільного тексту, а поділяю на різні структурні елементи – окремі рядки, абзаци, списки, таблиці, малюнки, гіперпосилання та ін. Щоб Web-сторінка виглядала однаково при перегляді користувачами в різних частинах Землі за допомогою різних броузерів, її готую у спеціальний спосіб.
Завдання уроку.
• Поняття про мову гіпертекстової розмітки;
• Структурні теги;
• Оформлення тексту у Web-документі;
• Теги форматування символів;
• Теги управління зовнішнім виглядом HTML-документа;
• Включення графіки до Web-сторінки;
• Визначення гіперпосилань;
• Теги оформлення списків даних, робота з таблицями;
• Засоби створення –документів.
3.Вивчення нового матеріалу.
1.Призначення мови й основні поняття. Різні структурні елементи Web-сторінки позначають відповідними операторами, які називаються тегами. При одержанні Web-сторінки із сервера броузер аналізує її. Він знаходить у ній теги, що вказують, якого типу елемент треба відобразити, і
Пошук інформації в мережі Інтернет
1. Пошукові системи World Wide Web
• Інформаційно-пошукові системи;
• Пошукові тематичні каталоги;
• Основні характеристики веб-каталогів;
• Рейтингова система;
• Індексні пошукові системи;
• Порівняння індексних пошукових систем і пошукових каталогів;
Інформаційно-пошукові системи
У глобальній комп’ютерній мережі Інтернет існує велика кількість різноманітних служб, які надають загальний доступ до своїх ресурсів або забезпечують їх сумісне використання. До основних належать служба World Wide Web (WWW), електронна пошта, служба телеконференцій, служба передачі файлів (FTP), Telnet-системи, служба ICQ, форуми прямого спілкування (chat-конференції) та деякі інші. Найбільш популярною на сьогодні є служба World Wide Web (або просто Веб). Вона характеризується комфортністю роботи і надає доступ до величезних масивів інформаційних ресурсів.
Частіше за все, коли необхідно знайти будь-яку інформацію, звертаються в інформаційний простір Веб, так як саме цей простір відрізняється гігантськими розмірами і містить декілька мільярдів веб-документів.
Для пошуку інформації у веб-просторі існують спеціальні засоби – так звані пошукові системи. Пошукові системи існують для зручності роботи у World Wide Web. При організації роботи з пошуковою системою задача користувача полягає в тому, щоб пояснити за допомогою спеціальної мови запитів що саме необхідно знайти. Завданням пошукової системи є пошук та відображення веб-сторінки з посиланнями на адреси, за якими можна знайти потрібну інформацію. Зазвичай, на правильно сформульований запит практично завжди можна отримати бажану відповідь. При цьому не слід забувати, що питання ставиться не людині, а машині, яка за допомогою спеціальної програми аналізує інформацію в залежності від занесених до неї алгоритмів пошуку.
За принципом дії розрізняють кілька видів пошукових систем:
• пошукові каталоги;
• рейтингові системи;
• індексні бази даних.
Пошукові тематичні каталоги
Принцип дії таких каталогів дуже нагадує організацію тематичних каталогів великих бібліотек. Звернувшись на адресу пошукового каталогу, користувач знаходить на його основній сторінці перелік тематичних категорій, наприклад таких як Освіта, (Education), Наука (Science), Бізнес (Business), Мистецтво (Art) тощо.
Як правило, такі каталоги є ієрархічними гіпертекстовими меню з пунктами і підпунктами, які визначають тематику сайтів, адреси яких містяться в цьому каталозі, з поступовим (від рівня до рівня) уточненням теми.
Кожний запис у списку категорій – це гіперпосилання. Вибір його відкриває наступну сторінку пошукового каталогу, на якому потрібна тема подана докладніше. Наприклад, з предметів Фізика, Хімія, Математика та ін. Вибір теми Хімія, відкриває сторінку зі списком розділів – Загальна хімія, Органічна хімія, Неорганічна хімія. Таким чином, заглиблюючись у тему, можна дійти до списку конкретних веб-сторінок і вибрати той ресурс, який найкраще підходить для розв’язання конкретної задачі пошуку.
Працювати з пошуковими каталогами просто. У них пошук інформації відбувається на інтуїтивному рівні і практично завжди закінчується успіхом. Однак за цією простотою приховується найвища складність створення і ведення каталогу. Пошукові каталоги створюються, як правило, вручну. Висококваліфіковані редактори особисто переглядають інформаційний простір Веб, відбираючи те, що на їхню думку становить загальний інтерес, і заносять адреси до каталогу.
Найбільшим пошуковим каталогом світу є Yahoo! - www.yahoo.com. На ній постійно працюють понад 150 редакторів, а при цьому загальний обсяг каталогізованого простору становлять близько 1 млн. веб-сторінок.
Популярними українськими пошуковими каталогами є: Мета - www.meta.ua, Ukrainet Yellow Pages - www.ukrainet.lviv.ua/yellow/pages.htm, Шерлок Холмс - www.holms.ukrnet.net,
В Росії це: Атрус - www.atrus.ru, АУ! - www.au.ru.
Основні характеристики веб-каталогів:
• Спрямованість тематики і широта охоплення ресурсів: загальні, спеціалізовані, глобальні, регіональні.
• Обсяг бази даних (загальна кількість посилань у каталозі).
• Структура рубрик, наявність кількох індексів.
• Можливість пошуку за каталогом.
Недоліком тематичних пошукових систем є порівняно невелике охоплення існуючих ресурсів мережі, оскільки простежити весь обсяг інформації, яка є в мережі Інтернет, практично неможливо навіть для значного колективу персоналу, який використовує сервер. Тому доцільно звертатись до каталогів ресурсів у випадку, коли необхідно швидко відшукати „типову” інформацію за необхідною тематикою.
Рейтингова система
Ідея цієї системи полягає у тому, що на головній сторінці розміщується перелік найважливіших тем, які, в свою чергу, містять список тематичних розділів. Вибравши потрібну тему, користувач отримує обмежений перелік веб-ресурсів, присвячених даній темі. Поруч з кожним веб-ресурсом висвітлюється оцінка його популярності, яка вимірюється в кількості переглядів цього ресурсу за останню добу. Проте, потрібно пам’ятати, що не завжди високий рейтинг об’єктивно відповідає якості веб-ресурсу.
В Україні основним засобом рейтингового пошуку є Top Ping - www.topping.com.ua,
В Росії це: Рамблер - www.rambler.ru.
Індексні пошукові системи
Більшість пошукових систем світу - індексні пошукові системи, які ще називають пошуковими покажчиками, пошуковими серверами, словниковими пошуковими системами, автоматичними індексами, пошуковими машинами, Search Engines - в англомовних джерелах тощо. Їхнє призначення – якнайкраще охопити інформаційних веб-простір і подати його користувачам у зручному вигляді.
Принцип роботи з індексними пошуковими системами (ІПС) засновано на ключових словах. Розпочинаючи пошук інформації з певної теми, користувач має ввести ключові слова у рядок пошуку, які описують його тему і вибрати кнопку Знайти (або Найти, Go, Search), яка розташована поряд з рядком пошуку.
Після вибору кнопки Знайти, ключова фраза посилається на сервер і пошукова система починає пошук у своїх базах даних адреси веб-ресурсів, які містять вказані ключові слова. Як здійснюється пошук, користувач не може бачити, він лише побачить результат запиту – нове вікно в якому відображається перелік веб-ресурсів, які містять ключові слова.
На малюнку зображено результат пошуку системи Мета на запит „Японія”:
В Україні найбільш розвиненою індексною пошуковою системою є www.meta.ua, http://www.uaport.com/.
В Росії – http://search.avanport.com/www.aport.ru, www.yandex.ru і www.rambler.ru.
Порівняння індексних пошукових систем і пошукових каталогів
Пошукові каталоги Індексні пошукові системи
Опрацьовують порівняно невеликі масиви веб-ресурсів Опрацьовують великі масиви веб-ресурсів
Посилання завжди відповідає запитам користувача Посилання не завжди відповідає запитам користувача
Дублювання посилань відсутнє Кілька посилань можуть вести до однакових документів, що зберігаються в різних місцях