Главная » Файлы » Для вчителя » Інформатика | [ Добавить материал ] |
В категории материалов: 735 Показано материалов: 191-200 |
Страницы: « Попередні 1 2 ... 18 19 20 21 22 ... 73 74 Наступні » |
Сортировать по: Даті · Назві · Завантаженням · Переглядам
«Опрацювання табличної інформації»
«Опрацювання табличної інформації»
Мета: закріпити та перевірити навички роботи з даними елек-тронних таблиць та роботи з аркушами ро¬бочої книги; розвивати пам’ять, мислення, уяву; виховувати старан-ність, наполегливість, працелюбність.
Хід уроку
І. Перевірка теоретичних знань.
Контроль знань
1. У чому полягає операція автозаповнення? (Очікувана відповідь: забезпечує запов¬нен¬ня комірок або однаковими даними з виділе¬ної комірки у вказаному напрямку (уверх, униз. праворуч, ліворуч), або даними з визна¬чених послідовностей: дні тижня, назви міся¬ців, прогресії: арифметична або геомет¬рична.)
2. Як об'єднати кілька комірок, щоб по цен¬тру розташувати в них текст? (Очікувана відповідь: виділити необхідні комірки та клац¬нути на кнопці Об’єднати й розмістити в центрі панелі інструментів).
3. У чому полягає суть операції копіюван¬ня? (Очікувана відповідь: вміст комірки ко¬пі¬юється на нове місце, але при цьому комірка на старому місці не змінює свого зна-чення.)
4. Які вкладки має діалогове вікно Формат клітинок? (Очікувана відповідь: Чи-сло, Вирівнювання, Шрифт, Межа, Візерунки, Захист.)
5. Яку вкладку діалогового вікна Формат клітинок необхідно обрати для встанов¬лення внутрішніх і зовнішніх границь комірок? (Очі¬кувана відповідь: Межі.)
6. Що необхідно зробити, щоб встановити однаковий формат для діапазону комірок? (Очі¬кувана відповідь: виділити необхідні комірки, вибрати пункт меню Формат кліти¬нок і задати потрібні атрибути форматування.)
7. Яким чином змінити ширину стовпчика відповідно до найбільшої довжини тексту в його комірках? (Очікувана відповідь: двічі клацну¬ти на правій границі стовпчика в сірій смузі зверху таблиці, де вказані адреси стовпчиків.)
8. Як вставити до таблиці додатковий стовпчик? (Очікувана відповідь: виділити стовпчик, ліворуч від якого необхідно встави¬ти новий, та виконати команду Вставити/ Стовпці.)
9. Як можна виділити незв'язний діапазон комірок? (Очікувана відповідь: утриму-ючи на клавіатурі натиснутою клавішу Сtrl, клацати по відповідних комірках лівою кнопкою миші.)
10. Як перейменувати аркуш робочої кни¬ги? (Очікувана відповідь: двічі клацнути на ярлику відповідного аркуша та ввести необхід¬ну назву або клацнути один раз правою кноп¬кою миші на ярлику та виконати команду Перейменувати з контекстного меню.)
11. У чому полягає операція автозавершення? (Очікувана відповідь: досить почати уве¬дення в стовпчику початкових літер слова, як автоматично з'явиться пропозиція з найб¬лижчої, розташованої вище комірки, варіанта слова, що містить ці самі літери; якщо запро¬понований варіант підходить користува¬чеві — необхідно натиснути Еnter, якщо ні — продовжувати вводити текст.)
12. У чому суть операції очистки? (Очікува¬на відповідь: вміст виділеної комірки вилу¬чається, сусідні комірки залишаються без змін.)
13. У чому суть операції переміщення? (Очі¬кувана відповідь: вміст комірки перемі-щуєть¬ся на нове місце і зникає на старому.)
14. Яку вкладку необхідно обрати для вста¬новлення горизонтального і вертикального ви¬рівнювання комірок? (Очікувана відповідь: Формат клітинки/ Вирівнювання.)
15. Яку вкладку необхідно обрати для вста¬новлення кольору й візерунку фону комі-рок? (Очікувана відповідь: Формат клітинки/ Візерунки.)
16. Яким чином можна змінити висоту ряд¬ка відповідно до найбільшої висоти тексту в його комірках? (Очікувана відповідь: двічі клац¬нути на нижній границі необхідного рядка в сірій смузі ліворуч, що містить адреси рядків.)
«Робота з об’єктами в середовищі ТР»
Мета: перевірити вміння учнів вставляти малюнки в текст, форма-тувати їх; створювати малюнки самостійно з допомогою панелі інструментів Малювання, форматувати і редагувати їх; вставляти формули до текстового документу; розвивати пам’ять, мислення, уяву; виховувати старанність, наполегли-вість, працелюбність.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Контроль знань.
1. Що таке WordArt?
2. Як вставити малюнок у свій документ?
3. Як пропорційно збільшити розміри малюнка?
4. Як скопіювати малюнок?
5. Як активізувати малюнок?
6. Як вставити напис у документ?
7. Як вставити в документ об’єкт WordArt?
8. Як пропорційно зменшити розміри малюнка?
9. Як перемістити малюнок?
10. Як відмінити активацію малюнка?
11. Як вставити буквицю в текст?
12. Як вставити формулу в документ?
13. Що зробити, щоб текст обтікав малюнок?
Практична робота по темі: «Форматування тексту».
Мета: перевірити вміння і навички учнів форматувати текст, вибирати і використовувати необхідний шрифт; розвивати вміння ми-слити, пам’ять, навички набирання та форматування тексту; виховувати ввічливість, наполегливість, старанність, працелю-бність.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Тестові завдання.
1. Під час натискання комбінації кла-віш Shift+ буде виділено:
а) один символ;
б) одне слово;
в) один рядок;
г) один абзац;
д) інше.
2. Подвійним кліком на слові виділя-ють:
а) один символ;
б) одне слово;
в) один рядок;
г) один абзац;
д) інше.
3. Яким засобом скористатися для ви-конання відступу праворуч у першому рядку абзацу?
а) діалогове вікно Абзац/Перший ря-док/На…;
б) правий бігунок на горизонтальній ліній-ці;
в) діалогове вікно Абзац/Відступ/Справа:;
г) нижній лівий бігунок на горизонтальній лінійці;
д) діалогове вікно Абзац/Інтервал/Перед:.
4. Які засоби використовують для встановлення відступів?
а) меню Сервіс, команда Абзац;
б) меню Формат, команда Абзац;
в) контекстне меню, команда Абзац;
г) бігунки на горизонтальній лінійці;
д) бігунки на вертикальній лінійці.
5. Як встановити колір шрифту?
а) виділити потрібний фрагмент тексту, в контекстному меню виконати Шрифт/Колір;
б) виділити потрібний фрагмент тексту, в меню Сервіс виконати Шрифт/Колір;
в) виділити потрібний фрагмент тексту, контекстному меню виконати Абзац/Колір;
г) виділити потрібний фрагмент тексту, в меню Правка виконати Шрифт/Колір;
6. Як можна пронумерувати багатосто-рінковий документ?
а) виконати команду Вставка/Номери сто-рінок…;
б) виконати команду Правка/Номери сто-рінок…;
в) перевести курсор у потрібне місце на сторінці, клацнути там лівою кнопкою миші та написати номер вручну.
7. Щоб у виділеному фрагменті змінити прямий шрифт на курсив, слід вибрати:
а) на панелі форматування віконце з назвою шрифту;
б) на панелі форматування віконце з числа-ми розміру шрифту;
в) на панелі форматування клацнути на кнопці Ж;
г) на панелі форматування клацнути на кно-пці К;
д) на панелі форматування клацнути на кнопці П;
е) у вікні Шрифт вибрати необхідний шрифт;
є) у вікні Шрифт вибрати необхідний роз-мір;
ж) у вікні Шрифт вибрати необхідне накре-слення;
з) у вікні Шрифт вибрати необхідне змі-щення;
и) у вікні Шрифт вибрати необхідне підк-реслення;
Практична робота по темі. «Робота з таблицями в тексто-вому редак¬торі»
Мета: перевірити вміння учнів вставляти таблиці до тексту, запо-вню¬вати, форматувати та редагувати їх; розвивати пам’ять, мис¬лення, уяву; виховувати старанність наполегливість, працелюбність.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Тестові завдання.
1. Які дії слід виконати, щоб вста-вити таблицю?
а) виконати команду Пра-вка/Таблиця/Вставити таблицю;
б) виконати команду Вста-вка/Додати таблицю;
в) виконати команду Таб-лиця/Вставити таблицю;
г) виконати команду Таб-лиця/Намалювати таблицю.
2. Курсор знаходиться в комірці. Що відбудеться, якщо натиснути кла¬вішу Enter?
а) в цій же комірці вставиться по-рожній рядок;
б) в наступній комірці вставиться порожній рядок;
в) перехід в комірку, що право-руч;
г) перехід в комірку, що внизу;
д) зміст комірки вилучиться;
3. Яку клавішу натиснути для пере-ходу в наступну комірку право-руч?
а) Enter;
б) Tab;
в) Ctrl;
г) Shift;
д) Пробіл.
4. Як вилучити стовпчик таблиці?
а) виконати команду Вста-вити/Стовпці…;
б) виконати команду Таб-лиця/Видалити/Рядки…;
в) виконати команду Таб-лиця/Видалити/Стовпці…;
г) виконати команду Вида-лити/Стовпці.
5. Як виділити всю таблицю?
а) виконати команду Таб-лиця/Виділити таблицю;
б) натиснути клавіші Ctrl+Enter;
в) виконати команду Вста-вка/Виділити таблицю;
г) натиснути клавіші Ctrl+5 (чис-лова клавіатура).
6. Що попередньо треба зробити для роботи з фрагментом таблиці?
а) виділити;
б) скопіювати;
в) стерти;
г) перенести;
д) відновити.
7. Яку клавішу натискати для пере-ходу в попередню комірку ліво-руч?
а) Tab+Ctrl;
б) Enter+Shift;
в) Ctrl+Enter;
г) Shift+Tab;
д) Пробіл.
““Побудова діаграм і графіків під час роботи в ЕТ”
“Побудова діаграм і графіків під час роботи в ЕТ”
Мета: Набуття практичних навичок побудови діаграм та графіків в
табличному процесорі Microsoft Excel.
Час: 30 хвилин
Обладнання: Комп’ютер
Завдання: 1) Створити таблицю ЛІТНІЙ ВІДПОЧИНОК, яку заповнити
відповідною інформацією для 4 курортів та побудувати діаграми.
2) Створити таблицю ТАБУЛЯЦІЯ ФУНКЦІЙ, яку заповнити
відповідною інформацією та побудувати графіки цих функцій на заданому проміжку.
Хід роботи
І. Побудова діаграм.
1. Завантажити Microsoft Excel.
2. Створити таблицю ЛІТНІЙ ВІДПОЧИНОК, в якій повинні бути графи: Курорт, Червень, Липень, Серпень.
3. Заповнити цю таблицю для чотирьох курортів, вказавши в першому стовпці назви курортів, а в інших – кількість відпочиваючих.
4. Побудувати діаграму швидким способом за липень та серпень.
5. За допомогою майстра діаграм побудувати діаграму, у якій відображаються назви курортів, місяців при цьому вказується назва діаграми “Літній відпочинок”. Діаграму розмістити на робочому листі праворуч таблиці.
6. Побудувати кругову діаграму по першому курорту, на якій необхідно вказати місяць та його долю (в відсотках). Легенду не відображати. Діаграму розмістити на окремому аркуші діаграм.
7. Довільним чином змінити оформлення побудованих діаграм.
8. Здати роботу вчителеві.
ІІ. Табулювання функцій та побудова графіків.
1. На новому листі створити таблицю ТАБУЛЯЦІЯ ФУНКЦІЙ із такими заголовками: Х, Y1=2+COSX, Y2=0,05(X-4)^2.
2. Заповнити відповідною інформацією значення аргументу Х, який на проміжку
[-5;15] змінюється з кроком 1.
3. Обчислити значення функцій Y1=2+COSX та Y2= 0,05(X-4)^2. на заданому проміжку із заданим кроком та заповнити ними відповідні стовпці таблиці.
4. Для стовпців функцій встановити формат чисел – три розряди після коми.
5. За допомогою майстра побудувати в одній системі координат графіки цих функцій, розмістивши їх на цьому ж робочому листі.
6. Змінити довільним чином оформлення графіків.
7. Здати роботу вчителеві
“Створення бази даних в ЕТ. Впорядкування та пошук даних в ЕТ”.
“Створення бази даних в ЕТ.
Впорядкування та пошук даних в ЕТ”.
Мета: Освоєння роботи з базами даних в електронних таблицях та набуття
практичних навичок по створенню, впорядкуванню та пошуку записів.
Час: 30 хвилин
Обладнання: Комп’ютери.
Завдання: Завантажити таблицю Діти та доповнити новими записами з відповідними полями, впорядкувати базу даних таблиці Діти та відібрати потрібні дані за допомогою фільтрів.
Хід роботи
І. Створення та впорядкування бази даних в Microsoft Excel
1. Завантажити Microsoft Excel.
2. Відкрити файл Діти, який знаходиться в папці ЕТ диска D.
3. Добавити в кінець списку трьох дітей з відповідною інформацією.
4. Впорядкувати записи бази даних в алфавітному порядку прізвищ.
5. Відмінити виконану операцію по впорядкуванню та вилучити добавлені записи.
6. Впорядкувати записи бази даних по спаданню значень поля Вік та по зростанню значень поля Зріст, розташувавши спочатку інформацію про дівчаток.
7. Здати роботу вчителеві і відмінити виконане впорядкування.
ІІ. Використання фільтрів для пошуку даних.
1. Активізувати список та включити Автофільтр.
2. Відібрати в базі даних всіх хлопців старше 10 років, які захоплюються футболом, і в імені яких друга буква - “а” В зошиті зафіксувати кількість знайдених записів.
3. Здати роботу вчителеві та відобразити всі дані.
4. Відшукати в списку всіх дітей віком від 10 до 12 років (включно), які нижче 160 см і мають сині чи сірі очі. В зошиті зафіксувати кількість знайдених записів.
5. Здати роботу вчителеві та відмінити Автофільтр.
6. Добавити перед списком 5 порожніх рядків.
7. Побудувати критерій для відбору всіх дітей з сірими очима. В зошиті вказати тип критерія та діапазон умов.
8. Побудувати критерій для відбору всіх дітей з сірими та синіми очима. В зошиті вказати тип критерія та діапазон умов.
9. Побудувати критерій для пошуку всіх дітей ростом нижче 160 см з сірими очима. В зошит записати діапазон умов та вказати тип критерія.
10. Побудувати критерій для пошуку даних, згідно запиту вказаному в п.4 даного розділу. Записати діапазони умов та тип критерію.
11. Виконати пошук даних по побудованим критеріям, використавши розширений фільтр. Фільтрування виконувати на місці. Результати пошуку зафіксувати в зошиті та порівняти з результатими відбору за допомогою Автофільтра.
12. Здати роботу вчителеві.
13. Знайти в базі даних інформацію про всіх Ігорів та про всіх дівчаток. Використати фільтр за власним бажанням. Записати результат пошуку в зошиті.
14. Впорядкувати відфільтровані записи за спаданням значень поля Стать. Проаналізувати отримані результати.
15. Здати роботу вчителеві.
ІІІ. Завершити роботу з Microsoft Excel без збереження даних.
робота з основним меню текстового редактора. Вве-дення тек¬сту з клавіатури.
Мета: виробити практичні вміння та навички роботи з осно-вним меню ТР та вводити текст з клавіатури; розвивати пам’ять, вміння логічно мислити; виховувати старанність, наполегливість, працелюбність.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ.Контроль знань.
Тестові завдання
1. Створити новий документ можна:
а) командою Файл/Відкрити;
б) вибрати кнопку Відкрити;
в) командою Файл/Створити;
г) кнопкою панелі інструментів Створити.
2. Завантажити раніше створений документ можна:
а) командою Файл/Перегляд;
б) вибрати кнопку на панелі інструментів Відкрити;
в) командою Вікно – вибрати назву файла;
г) командою Файл/Відкрити – в діалоговому вікні Відкрити знайти необхідний файл.
3. У якому меню і яке діалогове вікно викли-кати, щоб змінити встановлені поля?
а) Файл, діалогове вікно Параметри сторінки;
б) Вигляд, діалогове вікно Параметри сторі-нки;
в) Файл, діалогове вікно Поля;
г) Вигляд, діалогове вікно Поля;
д) Формат, діалогове вікно Параметри сто-рінки.
4. Які вкладки має діалогове вікно Параметри сторінки?
а) Поля, Розмір паперу, Папір;
б) Розмір паперу, Папір, Поля;
в) Папір, Макет, Поля;
г) Папір, Макет, Розмір паперу;
д) Розмір вікна, Джерело паперу, Поля;
5. Зберегти новий документ можна:
а) командою Формат/Зберегти;
б) вибрати кнопку на панелі інструментів Зберегти;
в) командою Файл/Зберегти як… — в діалоговому вікні Зберегти ввести ім’я файла;
г) командою Файл/Зберегти все.
6. Яке розширення мають файли, створені у Word:
а) .dos;
б) .txm;
в) .doc;
г) .wor.
7. У якому меню і яке діалогове вікно викли-кати, щоб змінити встановлений розмір паперу?
а) Файл, діалогове вікно Параметри сторінки;
б) Вигляд, діалогове вікно Розмір паперу;
в) Файл, діалогове вікно Розмір паперу;
г) Формат, діалогове вікно Параметри сторі-нки.
8. Які розміри аркуша паперу найчастіше використовують для друкування на принтерах ПК?
а) А5; б) А4; в) А1; г) 4А; д) 5А.
9. Яким чином можна завантажити текстовий редактор Word?
а) на робочому столі двічі клацнути лівою кноп-кою на піктограмі Word;
б) із меню Програми через кнопку Пуск панелі задач;
в) на клавіатурі натиснути дві клавіші Ctrl+Shift або Alt+Shift;
г) двічі натиснути праву кнопку миші на піктограмі Word.
10. Який вигляд має рядок заголовка нового документа?
а) W ім’я файла;
б) W Документ;
в) W ім’я файла Microsoft Word;
г) W Документ 1 Microsoft Word.
11. Які елементи знаходяться у вікні текстового редактора Word?
а) рядок заголовка, головне меню, панель інструментів, лінійки, рядок статусу;
б) головне меню, панель інструментів, лінійки, рядок статусу;
в) головне меню, панель інструментів, лінійки, смуги прокрутки;
г) головне меню, панель інструментів, індика-тор регістрів, лінійки.
Введення тексту».
1. Запустіть текстовий редактор.
2. Створіть новий документ.
3. Задайте параметри сторінки.
Файл/Параметри сторінки — на першій вкладці Поля задайте усі чотири поля сторінки по 3см; розгорніть другу вкладку Папір, і переконайтесь, що формат сторінки є А4, а орієнтація — Книжкова (вертикальна). Закрийте діалогове вікно Параметри сторінки, натиснувши кнопку ОК.
4. Введіть текст: Мама
Ти стежив за матір’ю – як ступає по підлозі, як усміхається, як тримає вже посічену сивиною голову… Але найчастіше, мабуть, твій зір ловив її проворні руки. Навіть тоді, коли не мали ніякого діла, материні руки не зоставалися в абсолютному спокої, вони легенько ворушилися, як ворушиться під водою стебла водяних лілій від ледь чутної течії. То, траплялось, вони двома птицями, що творили спільний політ, летіли поперед матері, наче теж ваблячи, закликаючи її до польоту!
І невсипно працювали. Жодної хвильки не віддаючи відпочинку, материні руки знаходили роботу. Вони владарювали на припічку, в печі, на комині, на миснику… так багато в житті переробивши, вони не зупинялись, не могли зупинитись, а постійно священнодіяли.
Практична робота. Опрацювання табличних даних за допомогою вбудованих формул і функцій у се¬редовищі табличного процесора.
Мета: набуття практичних навичок при обчисленні в електронній таблиці (ЕТ) за допо¬могою вбудованих формул і функцій.
Обладнання: міні-таблиці «Помилки при введенні формул до ЕТ» (додаток 2), «Виді¬лення в еле-ктронній таблиці» (додаток 3).
Хід уроку
І. Перевірка теоретичних знань.
Контроль знань
І варіант
1. Які елементи використовують у форму¬лах для проведення обчислень? (Очікувана відповідь: константні зна-чення (наприклад, числа), адреси комірок, знаки арифметич¬них операцій, круглі дужки, вбудовані функції.)
2. Який знак потрібно завжди записувати перед формулою? Які ще знаки можна викори¬стовувати? (Очікувана відповідь: по-перше, «=», крім того, знаки арифметичних дій «+» або «--».)
3. Які правила запису формули? (Очікува¬на відповідь: спочатку вводять знак «=», а потім записують вираз для обчислення зна¬чень.)
4. Як можна копіювати формулу з однієї комірки у безперервну послідовність наступних комірок в одному сто-впчику з автоматичною зміною номера рядка? (Очікувана відповідь: встановити курсор на маркер автозаповнення у правому нижньому куті рамки, на комір¬ку з уведеною формулою та натиснути ліву кнопку миші й, не відпускаючи й, протягти курсор до останньої необхідної комірки поточ¬ного стовпчика; можна також скористати¬ся буфером обміну, але в цьому випадку встав¬ляння доведеться виконувати стільки разів, скільки є комірок.)
5. Як швидше обчислити суму вмісту комі¬рок Р3, Р4, Р5, Р6, Р7 та записати її у наступну комірку Р8? (Очіку-вана відповідь: виділити діапазон комірок РЗ:Р7 і запустити функцію Автосума або за допомогою кнопки панелі інструментів .)
6. У яких випадках використовують абсо¬лютні посилання на адреси комірок? (Очікува¬на відповідь: коли фор-мула містить значення конкретної комірки, що не повинне змінюва¬тись при копіюванні цієї формули до інших комі-рок.)
7. Які правила запису функції в ЕТ Ехсel? (Очікувана відповідь: вводять назву функції, а в дужках — аргуме-нти.)
8. На які категорії поділяються вбудовані функції Ехсel? (Очікувана відповідь: матема¬тичні, фінансові, текс-тові, логічні, статис¬тичні, дати і часу тощо.)
9. Що таке «значення помилки» ? (Очікува¬на відповідь: повідомлення про неправильне уведення формул, яке по-чинається знаком #.)
II варіант
1. Які знаки арифметичних дій використо¬вують у формулах? (Очікувана відповідь: «+», «-», «/», «*».)
2. Яку формулу треба записати до комірки Р6, щоб обчислити суму чисел, що знаходять¬ся в комірках В6 і Е6? (Очікувана відповідь: =СУМА(В6:Е6) або =D6+E6.)
3. Який загальний вигляд має функція електронної таблиці? (Очікувана відповідь: = <назва функ-цїі>(<аргументи>).)
4. Які види операторів використовують в формулах електронних таблиць? (Очікувана відповідь: чотири види операторів — арифме¬тичні, текстові, порівняння й посилань (ад¬ресні))
5. Як ввести функцію до формули за допо¬могою майстра функцій? (Очікувана відповідь: клацнути на кнопці в рядку формул або об¬рати пункт меню Вставка/ Функція або клац¬нути праворуч від кнопки Автосума на панелі ін-струментів та обрати пункт Інші функції.)
Практична робота. Побудова діаграм і графіків на основі табличних даних.
Тип уроку: застосування знань, навичок і вмінь.
Обладнання: табличний процесор Excel.
Мета уроку:
• навчальна:
• закріплення вмінь користування майст¬ром побудови діаграм під час обробки да¬них;
• поглиблення знань про табличний запис інформації та способи Її обробки;
• розвивальна:
• розвиток логічного й аналітичного мис¬лення;
• використання інформаційних технологій під час розв'язування прикладних за¬вдань;
• виховна:
• розвиток навичок колективної творчості й комунікативних здібностей учнів.